wtorek, 21 maja, 2024

Cała Praga czyta Lema

Udostępnij

Warszawska Praga postanowiła szczególnie uczcić pamięć Stanisława Lema, pisarza i wizjonera, organizując akcję czytania jego dzieł. Od jutra, w mediach społecznościowych urzędu, będziemy mogli posłuchać fragmentów opowiadań „Bajki Robotów”, czytanych przez osoby związane z dzielnicą.

Rok 2021 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Stanisława Lema. We wrześniu br. przypada także setna rocznica urodzin pisarza. W najbliższy weekend Urząd Dzielnicy Praga-Północ we współpracy ze spadkobiercami pisarza rozpoczyna akcję Praga czyta Lema. Fragmenty opowiadań „Bajki Robotów” będą czytać osoby związane z Pragą-Północ. Wydarzenie potrwa do końca kwietnia.

W ramach wydarzenia Praga czyta Lema osoby związane z dzielnicą, przedstawiciele instytucji, które mają siedzibę na Pradze-Północ będą czytać fragmenty opowiadań ze zbioru „Bajki Robotów” Stanisława Lema. Będą to krótkie, oryginalne interpretacje tekstów Lema, tłumaczone także na język migowy, z zabytkową i piękną Pragą w tle.

Do udziału we wspólnym czytaniu urzędnicy zaprosili m.in. Czesława Mozila, piosenkarza, wieloletniego mieszkańca dzielnicy; Anitę Lipnicką, miłośniczkę Pragi, jej niepowtarzalnego klimatu i olbrzymiego potencjału, a także aktora Marcina Kwaśnego, którego mieszkańcy mogą podziwiać na deskach praskich teatrów. Na tym jednak nie koniec. Fragmenty „Bajek Robotów” przeczyta także Ilona Soja-Kozłowska, burmistrz dzielnicy; jej zastępca Dariusz Kacprzak; Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, Andrzej Kruszewicz, dyrektor Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego oraz dzielnicowi radni.

Urząd Dzielnicy Praga-Północ przygotował 15 nagrań, które będą pojawiać się przez cały miesiąc na profilu Facebook Urzędu Dzielnicy oraz na kanale Urzędu Dzielnicy w serwisie YouTube.

– To ważna inicjatywa, mam nadzieję, że pozwoli w tym szczególnym roku, Roku Stanisława Lema, przybliżyć sylwetkę jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Chciałabym, żeby nasi mieszkańcy, zainspirowani akcją, w wolnym czasie sięgnęli także po inne utwory Stanisława Lema. W 2019 roku 39 proc. osób zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki – wspólnie poprawmy te statystyki sięgając w tym roku po twórczość Stanisława Lema – zachęca burmistrz Pragi Ilona Soja-Kozłowska.

Stanisław Lem – (1921-2006) to jeden z największych pisarzy XX wieku, innowator i zarazem klasyk. Poruszał się w ramach wielu gatunków literackich, światową sławę i popularność przyniosła mu fantastyka naukowa: jego książki przetłumaczono na 41 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne