sobota, 20 kwietnia, 2024

Kolejarze apelują: rozglądajmy się na przejazdach!

W dwóch miejscach na Pradze Północ będą dziś rozdawane ulotki, które mają przypominać o odpowiedzialnym zachowaniu na przejazdach kolejowo-drogowych pieszych i kierowców.

– W ostatnich latach notujemy mniej wypadków. Od 2011 r. ich liczba zmniejszyła się o 25 proc. Liczba poszkodowanych spadła o 44 proc. W 2014 r. było o 14 proc. mniej wypadków na przejazdach niż rok wcześniej. Pierwsze półrocze 2015 r. to o 11 proc. wypadków mniej na przejazdach niż w analogicznym okresie 2014 – informują organizatorzy kampanii „Bezpieczny przejazd”; PKP Polskie Linie Kolejowe SA i Straż Ochrony Kolei.

Przejazdy kolejowo-drogowe na Pradze-Północ znajdują się przy ul. Kosmowskiej (na wysokości ul. Szwedzkiej) i przy skrzyżowaniu ulic Naczelnikowskiej i Radzymińskiej, na wschodnich kresach dzielnicy.

Na Pradze jest stosunkowo bezpiecznie. Należy jednak pamiętać o tragicznym wypadku, który miał miejsce w 2011 roku na przejeździe przy ul. Kosmowskiej. 74-letnia kobieta weszła na torowisko tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. Poniosła śmierć na miejscu.

Wskazówki i fakty dotyczące bezpieczeństwa

  1. Pociągi mogą poruszać się w dowolnym kierunku i w dowolnym czasie. Czasami wagony są pchane przez lokomotywy zamiast być ciągniętymi, co jest szczególnie ważne w podmiejskich i kolejowych usługach pasażerskich.
  2. Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie, gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle, co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.
  3. Średnio lokomotywa waży około 80 ton. To powoduje, że stosunek wagi pociągu towarowego do samochodu jest proporcjonalny jak samochodu w stosunku do puszki aluminiowej. Wszyscy wiemy, co dzieje się z aluminiową puszką uderzoną przez samochód.
  4. Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.
  5. Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów. Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane nawet, jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.
  6. Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.
  7. Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.
  8. Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, i przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.
  9. Bądź czujny na terenie kolejowym. Nie czytaj, nie miej słuchawek w uszach, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu; elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy lub wypoczynku.
Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości