Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. Koncerty, spacery z przewodnikiem i wystawy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.
16 września 2023 r. (sobota) na Pradze
Dawne fabryki Nowej Pragi – spacer
Ten niewielki rejon Nowej Pragi dymił kiedyś ze wszechobecnych kominów, a dziś pełen jest pięknych, choć zwykle mocno zdewastowanych budynków z czerwonej cegły, które mieściły fabryki. Niektóre z nich są dobrze ukryte za kamienicami, w podwórkach. – O wielu z nich – choć były ważne i znane – w ogóle nie słyszeliście – przekonują organizatorzy spaceru.
Zakłady produkowały np. stal, analogowe urządzenia do matematycznego całkowania, amunicję, akordeony, odlewy metalowe, kasy pancerne, windy, wojskowe manierki, sprzęt sportowy, lampy, wyroby gumowe, kwas siarkowy, mydło, perfumy, a nawet prototypy broni.
– Ruszymy szlakiem dawnej przemysłowej chwały Nowej Pragi, nie omijając mniej znanych zakładów – zapowiadają organizatorzy.
Spacer z tłumaczem języka migowego.
Zbiórka: Wileńska 69, godz. 10.30
Joga na Placu Konesera
Czujesz, że potrzebujesz relaksu? Twoje ciało, umysł i duch nie współgrają ze sobą? Mamy dla Ciebie idealną propozycję – czytamy na stronach Konesera.
Godzinne spotkanie z jogą skierowane jest zarówno do osób zaawansowanych, jak i początkujących. Podczas zajęć skupimy się na wzmocnieniu naszego organizmu, poznamy podstawowe pozycje i sekwencje jogi – nie zabraknie relaksu, ćwiczeń z oddechem i elementów medytacyjnych.
Do treningu wystarczy wygodny strój oraz, jeśli posiadacie, to własna mata do jogi.
Miejsce: Plac Konesera, godz. 11.00
Bezcenny skarb | warsztaty #DzielnicaWisła
Zapraszamy na nadwiślańskie warsztaty #wKamieniu o bezcennym skarbie, jaki mamy w Warszawie, czyli Dolinie Środkowej Wisły. To część europejskiej sieci obszarów chronionej przyrody Natura 2000, a dokładniej obszar specjalnej ochrony ptaków. Nieuregulowana rzeka, lasy łęgowe porastające brzegi, wyspy i starorzecza tworzą miejsce do życia dla wyjątkowej awifauny.
Link do zapisów: https://tinyurl.com/5mup9muu
Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 12.00
Joga nad Wisłą
Fundacja Hereditas zaprasza wszystkich chętnych na cykl zajęć w ramach projektu „Przebudź swoją energię! – spotkania nad Wisłą z jogą w tle” finansowany ze środków m.st. Warszawy.
Zajęcia mają charakter grupowy i otwarty. Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy pod mailem: ua@fundacja-hereditas.pl lub pod nr telefonu: 575-920-713
Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 16.00
Lekcja gwary warszawskiej
Bezpłatne warsztaty nawijki dla rodowitych i flancowanych warszawiaków. Pokażemy przykłady plastycznego wykorzystania gwary w formie komiksu i animacji, na dużym ekranie i z muzyką. Dymki odczyta starszyzna plemienna z Pragi i Targówka. Będzie gwarno i wesoło. Dla uczestników szansa wygrania puli komiksów z serii Praga Gada.
Lekcja przygotowana przez Fundację Animacja w ramach projektu „Na stalunek robione” finansowanego ze środków m.st. Warszawy.
Miejsce: Pałacyk Konopackiego, wstęp wolny, godz. 17.00
17 września 2023 r. (niedziela) na Pradze
Kapliczki Starej Pragi – spacer
W najbliższą niedzielę odbędzie się kolejny spacer śladami podwórkowych kapliczek warszawskiej Pragi. Tym razem odwiedzimy kapliczki Starej Pragi. Organizatorem spacerów jest stowarzyszenie Kocham Pragę. Przewodnikiem będzie Piotr Stryczyński.
– Będziemy zaglądać w bramy i na zamknięte podwórza. A Ci z Was, którzy towarzyszyli nam w ostatnią niedzielę, wiedzą już, że nie zabraknie też ścieżek na skróty… – zapowiadają organizatorzy.
Spacerowi będą towarzyszyły opowieści o historii odwiedzanych kapliczek, ludzi i kamienic, którym zawdzięczają one swoje istnienie. Więcej o spacerze można przeczytać tutaj
Kolejny spacer odbędzie się w niedzielę 24 września br. Wtedy poznamy dziedzictwo kulturowe Szmulowizny i Michałowa.
Zbiórka: Targowa 63, godz. 10.30
Złap oddech pod tężnią
Zapraszamy na wspólny niedzielny relaks pod tężnią podczas praktyki jogi i relaksacji dźwiękiem. To będzie dwugodzinna praktyka jogi i relaksacji dźwiękiem.
– Zaczniemy od połączenia ruchu z oddechem i skupienie na odczuciach płynących z wewnątrz. Będzie to istna medytacja w ruchu. Ta praktyka potrwa godzinę. Następnie, po krótkiej regeneracji, o godzinie 12.15 rozpoczniemy zajęcia relaksacyjne przy kojących dźwiękach handpana – instrumentu muzycznego o karaibsko-szwajcarskim pochodzeniu, który bywa nazywany „Świętym Graalem” terapii dźwiękiem – mówią organizatorzy.
Zajęcia są bezpłatne dla wszystkich mieszkańców, ale liczba miejsc jest ograniczona ze względu na przestrzeń.
Prosimy o zabranie ze sobą mat do jogi lub kocyków.
Miejsce: skwer przy tężni przy ulicy Floriańskiej, godz. 11.00