sobota, 23 listopada, 2024

Nietoperze na Pradze. Urzędnicy policzyli zwierzęta

Udostępnij

W warszawskich parkach jest coraz więcej nietoperzy. Specjaliści postanowili policzyć zwierzęta. Z badań wynika, że ich liczba w ostatnich latach znacznie się zwiększyła. Nietoperze mieszkają w Parku Praskim i w szczelinach kamienic i bloków na Pradze-Północ.

Badania przeprowadzono na terenie siedmiu parków, którymi zarządza Zarząd Zielni. To Park im. Żeromskiego, Fosa i Stoki Cytadeli, Park im. Traugutta, Ogród Saski, Park Praski, Park im. Rydza-Śmigłego i Park Ujazdowski. – To pierwsze tak kompleksowe badanie nietoperzy w stolicy. Wstępne wyniki napawają optymizmem – ilość tych ssaków w warszawskich parkach w ostatnich latach znacznie się zwiększyła – mówią urzędnicy.

Jak liczono nietoperze?

Nietoperze odławiano w sieci chiropterologiczne, nasłuchiwano za pomocą detektorów, obserwowano za pomocą kamer termowizyjnych i endoskopowych, stwierdzano ich obecność podczas czyszczenia budek i kontroli zimowisk. Wśród odłowionych nietoperzy najliczniej występuje borowiec wielki. To gatunek uważany za wędrowny. Wszystko wskazuje jednak na to, że zmienił on swoje zachowania i zamiast migrować coraz częściej zimuje w budkach i dziuplach drzew.

Na terenie Warszawy potwierdzono również występowanie mroczka późnego, mroczka posrebrzanego, 3 gatunków karlików, 3 gatunków nocków i borowca leśnego. W podziemnej, zabytkowej budowli „Elizeum” w Parku im. Rydza Śmigłego zimowe schronienie znalazło co najmniej 25 nocków Natterera i 1 nocek duży.

Nietoperze lubią stare drzewa i szczeliny

Nietoperze coraz częściej wybierają warszawskie parki, ponieważ jest w nich dużo starych dziuplastych drzew. Co zaskakujące, stosunkowo rzadko można je spotkać w przeznaczonych dla nich skrzynkach typu ISSEL czy Stratmann. Najczęściej wybierają budki dla ptaków.

– Podczas tegorocznego czyszczenia budek w parkach Mokotowa odnaleźliśmy je w 25 skrzynkach. Na terenach leśnych dużym zainteresowaniem nietoperzy cieszą się także budki szczelinowe. W tym roku zamontowaliśmy testowo 20 takich budek– najwięcej, bo aż 14 sztuk zawisło w Parku Skaryszewskim, 3 – w Parku Praskim i 3 przy al. Wojska Polskiego – mówią przedstawiciele stołecznego Zarządu Zieleni.

W Warszawie dotychczas stwierdzonych zostało 18 gatunków nietoperzy (spośród 27 gatunków odnotowanych na terenie Polski). To ssaki objęte ścisłą ochroną gatunkową. Są także naszymi sprzymierzeńcami, ponieważ zjadają uciążliwe dla nas owady np. komary.

W 2021 roku w budynku na pl. Hallera doszło do tragedii. W rynnie, w której hibernowało kilkadziesiąt zwierząt, zamarzło kilkanaście borowców wielkich. Eko Patrol i straż pożarna, z pomocą podnośnika uratowała ok. 50 jeszcze żywych nietoperzy.

na zdjęciu akcja straży pożarnej
Akcja straży pożarnej przy pl. Hallera. W rynnie zamarzło kilkanaście nietoperzy. Fot. FB/Ptasi Patrol Fundacji Noga w Łapę

Czy nietoperze są bezpieczne dla ludzi?

Nie należy obawiać się nietoperzy, ponieważ same nigdy nie atakują ludzi i nie wplątują się we włosy. Mogą ugryźć tylko w samoobronie, gdy się je złapie w rękę – dlatego nie należy ich chwytać gołą dłonią.

Jeżeli wlecą do budynku, należy umożliwić im jego opuszczenie poprzez otwarcie okien w nocy i zgaszenie światła. Jeżeli nietoperz nie chce jednak wylecieć, najlepiej jest poprosić o pomoc Straż Miejską.

– Raport z badań udostępnimy mieszkańcom na początku roku – słyszymy od urzędników. Nas najbardziej interesuje to, ile nietoperzy mieszka w Parku Praskim.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne