Jak zmienia się Praga, co oznacza mieszkanie na Pradze, czym różni się podejście i odbiór tego miejsca przez mieszkańców? Na ile identyfikują się z mitami dotyczącymi dzielnicy, czy z nimi walczą, polemizują, robią swoje? To pytania na które próbują odpowiedzieć uczestnicy projektu „Co jest każdy widzi; jak jest każdy słyszy”. Dziś w Centrum Kreatywności odbędzie się finał projektu.
– Patrzę na Pragę, jak na małe miasteczko; widzę podziały, zagubienie, drobne radości, ścieranie się wartości, poszukiwanie tożsamości, nowego języka do opisu zachodzących zmian, miejsca dla siebie. Praga zmienia się przez całe moje życie – próbuje walczyć z zaniedbaniami dotyczącymi głównie jakości życia, ale także braku pewności, czy jesteśmy stolicą, czy nie? Nie ma tutaj urzędów centralnych, ani miejskich, od niedawna jest muzeum, ludzi cechuje duży brak zaufania do wszelkiej władzy. W małych społecznościach czas płynie inaczej, cezury ustala nie kalendarz wyborczy, ale wspomnienia minionych wydarzeń kulturalnych: kiermaszów książek, projekcji filmowych, plenerowych przedstawień teatralnych, ale również udział dzieci w szkolnych jasełkach… – opowiadają uczestnicy projektu.
Wystawa fotografii Michała Sitkiewicza i projekcji wideo Weroniki Majewskiej w zaaranżowanej przestrzeni Czytelni w Centrum Kreatywności, to opowieść i przedstawienie bieżącego oglądu na Pragę oczami mieszkańców.
Finał projektu „Co jest każdy widzi; jak jest każdy słyszy” odbędzie się dziś, 28 grudnia, w Centrum Kreatywności, w Czytelni przy ul. Targowej 56.
Organizatorem jest Dom Kultury Praga, partnerem Fundacja Zmiana. Projekt sfinansowano z Funduszu Animacji Kultury, Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.