piątek, 22 listopada, 2024

Jak zachowywać się w czasach zagrożenia epidemiologicznego?

Udostępnij

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce, premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne ograniczenia dla społeczeństwa dotyczące m.in. dystansu społecznego – minimum dwa metry od drugiej osoby, ograniczenia w dostępie do parków, bulwarów, skwerów, miejsc rekreacji i limity osób przebywających w sklepie. W przypadku sklepów spożywczych, aptek, drogerii w godzinach od 10 do 12 będą one otwarte tylko dla osób powyżej 65. roku życia.

Przy każdym powrocie z zewnątrz należy pamiętać o myciu rąk. Zalecane jest też regularne przecieranie środkami dezynfekującymi najczęściej dotykanych miejsc w domu, takich jak: klamki, włączniki światła, drzwi do lodówki, stoły, biurka.

W przypadku konieczności zrobienia zakupów, należy je właściwie zaplanować, tak aby wychodzić jak najrzadziej. Podobnie powinno być w przypadku zakupu leków. Przede wszystkim seniorzy powinni unikać większych skupisk ludzi i jeśli mają taką możliwości to zrezygnować z osobistych wizyt w aptekach, a o realizację e-recepty czy zakup innych środków dostępnych bez recepty, poprosić osobę bliską lub zaufaną.

– Wszystkie zakupy, również te w aptekach, powinny być zaplanowane, tak by ograniczyć do minimum zbędną liczbę wizyt. Leki stosowane przewlekle powinny być wykupowane zgodnie z zapotrzebowaniem wynikającym z dawkowania i planu terapii ustalonej z lekarzem. Kupujmy świadomie i nie na zapas, w czym zawsze doradzi farmaceuta – podkreśla Artur Łakomiec, prezes Aptek Gemini.

Pamiętajmy też, że nie powinniśmy wychodzić nigdzie, w szczególności do apteki, gdy mamy objawy około grypowe (gorączkę, kaszel, katar, duszności), a jeśli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną, bądź podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem niezwłocznie telefonicznie zgłosić się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub na infolinię NFZ. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy osobiście udawać się do przychodni, czy szpitala, ani w takich wypadkach po poradę farmaceuty w aptece.

Kolejnym ważnym aspektem ograniczenia kontaktu jest odpowiednie zachowanie się w przychodniach. Należy pamiętać, że w takich miejscach liczba osób z grupy o podwyższonym ryzyku jest większa. Wiele przychodni wprowadza własne zasady obsługi pacjentów. W przychodniach również należy zachować odstęp z innymi pacjentami i personelem. Wiele przychodni przestawiło się na tryb zdalny, a wizyty pacjentów w placówkach POZ odbywają się w trybie telemedycznym. Jeżeli nie ma konieczności kontaktu z lekarzem, należy przełożyć wizytę w placówce.

W tych trudnych czasach potrzebne jest wzajemne zrozumienie – szczególnie dla personelu medycznego, lekarzy, ratowników medycznych, farmaceutów, pielęgniarek, pracowników apteki, który teraz pracują na pełnych obrotach, poświęcając życie rodzinne i swoje własne zdrowie. Sytuacje kryzysowe udowadniają, że jako społeczeństwo potrafimy się zmobilizować i być solidarni i pełni empatii w obliczu wspólnego zagrożenia.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne