czwartek, 21 listopada, 2024

Praskie Dni Teatru

Transmisje będą dostępne na profilu Facebook Urzędu Dzielnicy Praga-Północ

Udostępnij

Dziś startują Praskie Dni Teatru! To nowy projekt kulturalny na warszawskiej Pradze-Północ. Wydarzenie rozpoczyna się 8 marca, a transmisje wszystkich przedstawień dostępne będą bezpłatnie on-line na oficjalnym profilu Urzędu Dzielnicy Praga-Północ.

Pandemia sprawiła, że dostęp do kultury był dla wielu miłośników sztuki utrudniony, dlatego wiosna na Pradze-Północ rozpoczyna się na deskach praskich teatrów. Przez ponad dwa tygodnie widzowie będą mieli okazję odwiedzić, m.in. najstarszy teatr lalkowy w Polsce, czyli Teatr Baj, zajrzą do teatru muzycznego, poznają lokalne oraz profesjonalne grupy aktorskie.

– Zależy nam by rozpowszechniać wiedzę o praskich grupach teatralnych oraz teatrach mających siedzibę w naszej dzielnicy, a przy okazji zaproponować atrakcyjną formę spędzenia wolnego czasu. Przed nami wyjątkowe wydarzenie, zapraszamy zarówno dorosłych, młodzież jak i rodziców z mniejszymi dziećmi – mówi Ilona Soja-Kozłowska, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ.

Praskie Dni Teatru – osiem grup teatralnych

Przegląd startuje 8 marca prosto z placu Hallera, gdzie swoją siedzibę ma Teatr XL. Na otwarcie zaprezentowana zostanie komedia „Sceny z życia małżeńskiego”. W cyklu wezmą również udział teatry: Off i Cyna ze spektaklem Inkantacje (14 marca) oraz Teatr na Pradze, który wystawi „Jaskółkę” (10 marca).

Eksperymentem będzie sztuka „Okruchy” (16 marca) zaprezentowana przez Zespół Odstawienia Sztuki. W pierwszej części poznamy bohaterów i ich problemy – o tym jak będą próbowali je rozwiązać zdecydują sami widzowie, ponieważ dalsza część przedstawienia improwizowana będzie na podstawie komentarzy internautów.

Widzowie będą mogli obejrzeć spektakle w wykonaniu aktorów ze znanych teatrów, jak np. Teatr Baj („Plastusiowy pamiętnik” 18 marca), lokalnych trup, które pasjonują się tą formą sztuki, jak zespół Meandry („Adam i Ewa, czyli jak to rozwiązać?”, 20 marca) czy spektakl Mazowieckiego Teatru Muzycznego („Jak się kochamy w domu?”, 22 marca).

Teatr dla dzieci

Dwa spektakle zostały przygotowane z myślą o dzieciach. Wspomniany Teatr Baj zaprezentuje klasyczną lekturę szkolną „Plastusiowy Pamiętnik”. Z kolei Teatr Oratorium, 14 marca, wystawi spektakl „Migający Świat” – opowieść o elfach, która w całości przetłumaczona zostanie na polski język migowy! Oba spektakle zostaną wyświetlone o godz. 10.00 tak, aby dzieci bez problemu mogły je obejrzeć.

Praski przegląd teatralny odbędzie się w dniach 8-22 marca. Zapraszamy na spektakle regularnie, co drugi dzień, o godzinie 19:00. Wyjątkiem są przedstawienia dla najmłodszych, na nie zapraszamy rano – o godzinie 10:00 – informuje Dariusz Kacprzak, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Północ.

– Przed każdą sztuką odbędzie się spotkanie z przedstawicielami teatru, w którym porozmawiamy o historii grupy, ale też spektaklu i planach na przyszłość z teatru. Specjalne studio na żywo poprowadzi Jarosław Witaszczyk, polski aktor teatralny i filmowy, ruszy 15 minut przed każdym spektaklem.

Widzowie natrafią zarówno na piękne historie, jak i wspaniałe kreacje aktorskie. Niejednokrotnie pojawią się wzruszające momenty, jak i takie, w których trudno będzie powstrzymać śmiech. Warto zarezerwować sobie marcowe wieczory (i dwa poranki z pociechami!) na spędzenie ich z praskimi artystami!

Transmisje będą dostępne na profilu Facebook Urzędu Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy do 48 godzin od premiery.

Harmonogram spektakli

  • Teatr XL
    „Sceny z życia małżeńskiego”
    08.03.2021 r.
    19:00
  • Teatr na Pradze
    „Jaskółka”
    10.03.2021 r.
    19:00
  • Off i Cyna
    „Inkantacje”
    12.03.2021 r.
    19:00
  • Teatr Oratorium
    „Migający świat”
    14.03.2021 r.
    10:00
  • Zespół Odstawienia Sztuki
    „Okruchy”
    16.03.2021 r.
    19:00
  • Teatr Baj
    „Plastusiowy Pamiętnik”
    18.03.2021 r.
    10:00
  • Trupa Teatralna Meandry
    „Adam i Ewa, czyli jak to rozwiązać?”
    20.03.2021 r.
    19:00
  • Mazowiecki Teatr Muzyczny
    „Jak się kochamy w domu?”
    22.03.2021 r.
    19:00

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne