piątek, 22 listopada, 2024

Carski namiestnik wybrany na Pradze. Wieczór autorski Lecha Królikowskiego

Udostępnij

Jutro w Klubokawiarni Miś, w Muzeum Warszawskiej Pragi, odbędzie się wieczór autorski prof. Lecha Królikowskiego. Varsavianista opowie o swojej najnowszej książce „Polskie królestwo Romanowów”. W dyskusji nie zabraknie też praskich wątków panowania rosyjskiej dynastii.

Spotkanie odbędzie się 16 grudnia (czwartek) o godz. 19 w Klubokawiarni Miś w Muzeum Warszawskiej Pragi. Bohaterem wydarzenia będzie prof. Lech Królikowski, varsavianista, profesor akademicki i samorządowiec. Jego najnowsza książka – „Polskie królestwo Romanowów” to próba bilansu stu lat Królestwa Polskiego. Jak powinniśmy spoglądać na to dziedzictwo? Jak należy ocenić korzyści i straty stulecia pod berłem carów dla Królestwa Polskiego?

– Przed spotkaniem zachęcamy do zwiedzania Muzeum Warszawskiej Pragi, do którego w czwartki wstęp jest darmowy – informują organizatorzy.

Carski namiestnik wybrany głosami mieszkańców Pragi

Wielki książę Konstanty Pawłowicz Romanow to carski namiestnik, który mógł się pochwalić takim rodzeństwem jak carowie Mikołaj I czy Aleksander I. W czasach gdy urzędował w Warszawie zasiadał też w polskim parlamencie. Był posłem. Co ciekawe, poselski mandat zdobył dzięki mieszkańcom Pragi, którzy wybrali go na swojego przedstawiciela. Prażanie potrafili to wykorzystać, o czym opowiada prof. Lech Królikowski, autor książki „Polskie królestwo Romanowów” .

Polskie Królestwo Romanowów

Pięknie ilustrowana publikacja „Polskie Królestwo Romanowów” wydana przez Wydawnictwo Warszawskie przedstawia najważniejsze osoby, które decydowały o losie Polaków w tym okresie. W polskiej literaturze tamtych czasów nie ma na ten temat prawie żadnych wiadomości. Nawet Bolesław Prus unikał jak ognia tematów z tego zakresu, ponieważ rosyjska cenzura zabraniała publikowania wszystkiego, co mogłoby nawet w najmniejszym stopniu rzucić cień na osobę cara, jego rodziny czy najwyższych dostojników państwa rosyjskiego. Ten zniekształcony obraz utrwalił się w świadomości Polaków. Książka, jak wspomina sam autor, powstała z potrzeby dogłębnego spojrzenia na dzieje Polski w latach 1815-1915, ponieważ, mimo że istnieje już wiele opracowań tego okresu, wciąż pozostało wiele „białych plam”.

– Wybitny varsavianista prof. Lech Królikowski zabiera nas w podróż przez niezwykle ciekawe i niejednoznaczne biografie postaci, które po kongresie wiedeńskim sprawowały władzę w Królestwie – napisał we wstępie do książki Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne