Prace przy budowie fontanny w parku Praskim potrwają do końca czerwca. Projekt miał być skończony w 2019 r. ale na przeszkodzie stanęła pandemia. Dziś robotnicy montują automatykę fontanny i dysze. Gotowe są też podziemne studnie na wodę.
Fontanna w parku Praskim to projekt z budżetu obywatelskiego, który został wybrany przez mieszkańców w 2018 r. Jak tłumaczą przedstawiciele Zarządu Zieleni Warszawy; ze względu na stopień skomplikowania oraz pracę w warunkach epidemii zakończenie zadania zostało przeniesione. Ostatecznie projekt ma być gotowy do końca czerwca 2022 r.
Fontanna powstaje na placu, na którym stoi metalowa rzeźba żyrafy. Z ziemi przykrytej granitowymi płytami będą tryskać wodotryski. – Zamontowaliśmy już studnie techniczne oraz wykonaliśmy przyłącza elektroenergetyczne i sanitarne. Bieżące prace dotyczyć będą głównie montażu automatyki fontanny wraz z dyszami zamgławiającymi. Ponadto wybudujemy plac z nawierzchni mineralnej, granitowej i drewnianej oraz zamontujemy elementy małej architektury – informuje nas Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzecznik prasowy zarządu zieleni.
Fontanna dla ludzi i zwierząt
Inwestycje próbowali zatrzymać ekolodzy, który wnioskowali o zmianę lokalizacji fontanny. Tłumaczyli, że w stalowym szkielecie żyrafy gniazdują ptaki, a fontanna i dziecięcy gwar będą im przeszkadzać. Ich argumenty odrzucili jednak radni z Pragi-Północ, którzy wstawili się za pomysłodawcą projektu, Piotrem Stryczyńskim z Towarzystwa Przyjaciół Pragi. – Fontanna zapewni również dostęp do wody dla ptaków i innych zwierząt zamieszkujących park – tłumaczył Stryczyński.
Budowa fontanny w parku Praskim jest częścią większej inwestycji w ramach której m.in. wyremontowano większość nawierzchni chodników i placów w parku.