piątek, 13 grudnia, 2024

Alergia

Udostępnij

Wiosna to czas, kiedy natura budzi się do życia. Nie wszyscy jednak mogą w pełni cieszyć się z jej nadejścia. Z roku na rok rośnie liczba osób uczulonych na różnego rodzaju alergeny, szczególnie na pyłki roślin, których nie brakuje w polskim klimacie.

Alergia to wzmożona reakcja układu odpornościowego na różnego rodzaju bodźce, takie jak pyłki roślin, kurz, niektóre pokarmy oraz ukąszenia owadów.

Osoby cierpiące na alergie są narażone na pojawienie się nieprzyjemnych i uciążliwych objawów, takich jak uporczywy katar, zapalenie spojówek, podrażnienie gardła i nosa (obrzęk), uczucie zmęczenia, zmiany skórne (pokrzywka) oraz zmiany gastryczne (biegunka i bóle brzucha).

Objawy te spowodowane są nadmierną ilością wydzielanej przez organizm histaminy, która powoduje stany zapalne.

Najczęstszą reakcją na alergię wiosenną jest katar sienny. Pyłki drzew, traw, chwastów czy zbóż docierają do błony śluzowej nosa, powodując jej stan zapalny. Katarowi zwykle towarzyszą zaczerwienienie i łzawienie oczu. U osób uczulonych na sierść zwierząt mogą też wystąpić ataki duszności. U każdej osoby z alergią powinno się wykonać testy, aby sprawdzić, jaki alergen wywołuje reakcję uczuleniową. Osoby uczulone na pyłki w czasie intensywnego pylenia powinny zażywać leki dobrane przez lekarza specjalistę (alergologa).

Najskuteczniejszą formą walki z uczuleniem są szczepienia odczulające, które należy stosować przed nadejściem wiosny, czyli przed okresem pylenia. Doraźną pomocą w alergii jest podawanie środków antyhistaminowych (uwaga kierowcy – upośledzają one sprawność psychoruchową), używanie kropli do nosa, a także preparatów likwidujących swędzenie skóry i łzawienie oczu. Nieleczona alergia wziewna może doprowadzić do zachorowania na astmę alergiczną.

Bardzo niebezpiecznym rodzajem alergii jest uczulenie na jad owadów – ukąszenie przez pszczołę lub osę może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który może skończyć się tragicznie. Dlatego osoby, które wiedzą o swojej alergii, powinny mieć zawsze przy sobie zestaw z adrenaliną.

Osoby z alergią wziewną, szukając miejsca na wypoczynek, powinny wybierać jeziora lub morze, bo przy dużej wilgotności pyłki opadają na taflę wody i nie są zagrożeniem. Można też jechać w góry, gdzie praktycznie pyłków jest niewiele. Nie poleca się jednak spacerów w dolinie.

U dzieci najczęstsza jest alergia pokarmowa. Objawia się ona bólami brzucha, wzdęciami, wymiotami i mdłościami. W ciężkich przypadkach mogą pojawić się pokrzywka na skórze, obrzęk ust i gardła.

Najczęstszymi alergenami pokarmowymi są mleko, orzeszki ziemne, ryby, jaja, czekolada oraz owoce cytrusowe. Najważniejsze, aby poznać alergen i unikać go. Nieleczona alergia może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Grażyna Prasek, wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Zdrowa Praga oraz przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Od lat związana z Przychodnią Dziecięcą przy ul. Otwockiej 1.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji
Reklama

Wiadomości

Reklama

Podobne wiadomości