środa, 17 kwietnia, 2024

Atak powstańców na wojskowe koszary. Inscenizacja na Pradze-Północ

W najbliższą niedzielę przy ul. 11 Listopada odbędzie inscenizacja ataku powstańców na koszary wojskowe. Wydarzenie odbędzie się w tym samym miejscu, w którym prascy powstańcy walczyli 78 lat temu.

W scenariuszu czytamy m.in. (…) przed budynkiem stoją umocnione stanowiska broni maszynowej. Na budynku powiewa flaga ze swastyką. Wartownicy stoją przy wejściu. Inni patrolują teren. Na teren koszar wjeżdża samochód z żołnierzami. Są to grenadierzy pancerni, którzy szykują się do bitwy na przedpolach Warszawy. Żołnierze wysiadają z samochodu, zabierają sprzęt i oporządzenie. Wchodzą do budynku. Oficer przyjezdny składa raport komendantowi placówki. Chwila rozmowy między oficerami. Wydawanie poleceń podoficerom i dyżurnym. Powstańcy obserwują z ukrycia ruchy Niemców. Nagle następuję atak!

Inscenizacja odbędzie się o godz. 13.00 w niedzielę 7 sierpnia. W godz. 14.00-15.00 rekonstruktorzy zademonstrują mieszkańcom broń i wyposażenie walczących oddziałów.

Powstańcy warszawscy w bramie na Pradze. Z archiwum TMPTiK Fot. Adam Krajewski.

Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej Odział w Warszawie. Partnerami są Grupa Edukacyjno-Historyczna Szare Szeregi, Kurpiowska Grupa Historyczna OSTOYA, Grupa Historyczna Niepodległość 1863, Rodzinna Grupa Historyczna Szwadron Żandarmerii. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Poseł na sejm RP Paweł Lisiecki.

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości