poniedziałek, 15 lipca, 2024

Atak powstańców na wojskowe koszary. Inscenizacja na Pradze-Północ

Udostępnij

W najbliższą niedzielę przy ul. 11 Listopada odbędzie inscenizacja ataku powstańców na koszary wojskowe. Wydarzenie odbędzie się w tym samym miejscu, w którym prascy powstańcy walczyli 78 lat temu.

W scenariuszu czytamy m.in. (…) przed budynkiem stoją umocnione stanowiska broni maszynowej. Na budynku powiewa flaga ze swastyką. Wartownicy stoją przy wejściu. Inni patrolują teren. Na teren koszar wjeżdża samochód z żołnierzami. Są to grenadierzy pancerni, którzy szykują się do bitwy na przedpolach Warszawy. Żołnierze wysiadają z samochodu, zabierają sprzęt i oporządzenie. Wchodzą do budynku. Oficer przyjezdny składa raport komendantowi placówki. Chwila rozmowy między oficerami. Wydawanie poleceń podoficerom i dyżurnym. Powstańcy obserwują z ukrycia ruchy Niemców. Nagle następuję atak!

Inscenizacja odbędzie się o godz. 13.00 w niedzielę 7 sierpnia. W godz. 14.00-15.00 rekonstruktorzy zademonstrują mieszkańcom broń i wyposażenie walczących oddziałów.

Powstańcy warszawscy w bramie na Pradze. Z archiwum TMPTiK Fot. Adam Krajewski.

Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej Odział w Warszawie. Partnerami są Grupa Edukacyjno-Historyczna Szare Szeregi, Kurpiowska Grupa Historyczna OSTOYA, Grupa Historyczna Niepodległość 1863, Rodzinna Grupa Historyczna Szwadron Żandarmerii. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Poseł na sejm RP Paweł Lisiecki.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne