czwartek, 18 lipca, 2024

Budżet obywateli po raz trzeci

Udostępnij

Przed nami trzecia edycja budżetu partycypacyjnego. Do 15 stycznia br. mieszkańcy mogą zgłaszać projekty obywatelskie, które, w razie wyboru, zostaną zrealizowane w 2017 roku.

Kolejna edycja niesie ze sobą zmiany, do których można zaliczyć m.in. podział dzielnicy na mniejsze obszary. Dotychczas głosowaliśmy na projekty w ramach całej Pragi-Północ. Tym razem urzędnicy wydzielili obszary: Stara Praga, Szmulowizna i Michałów oraz Nowa Praga i Pelcowizna. Na każdy z obszarów przeznaczono kwotę jednego miliona złotych. Budżet na projekty ogólnodzielnicowe wynosi 743 tys. zł.

Kolejna zmiana to brak preselekcji, podczas której projektodawcy w czasie zamkniętego głosowania wybierali 50 pomysłów, kierowanych następnie do kolejnych etapów. Urzędnicy ułatwili też procedurę odwoławczą, co oznacza, że w przypadku odrzucenia projektu możemy wnioskować o jego ponowne rozpatrzenie.

Jedną z ważniejszych zmian jest także sposób głosowania. Władze miasta stawiają na internet, dlatego oddanie papierowej karty będzie możliwe tylko osobiście w punkcie głosowania. Wyjątki dotyczą osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą tego zrobić. Wtedy przedstawiciel urzędu pojawi się osobiście w domu i odbierze wypełnioną kartę.

Zgłaszane projekty mogą dotyczyć np. rekreacji, kultury, przestrzeni publicznej, a także komunikacji i zieleni miejskiej. Pomysły mogą dotyczyć budowy ścieżki rowerowej, postawienia latarni, stworzenia miejsce parkingowych, a także organizacji zajęć dla dzieci czy wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Ważne, aby wokół projektu skupić, co najmniej 30 osób, które podpiszą się pod naszym pomysłem. Pamiętajmy też, że projekt musi być możliwy do realizacji w ciągu jednego roku i służyć wszystkim mieszkańcom.

Projekty można zgłaszać na trzy sposoby: poprzez stronę internetową www.twojbudzet.um.warszawa.pl, w Wydziale Obsługi Mieszkańców w urzędzie przy ul. Kłopotowskiego 16 lub listownie na adres urzędu z dopiskiem „Budżet partycypacyjny 2017”.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne