poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Chopin i Kapela Praska. Koneser świętuje na Pradze

Recital Chopinowski, historyczne widowisko plenerowe czy wspólna potańcówka w takt muzyki Kapeli Praskiej. To wszystko czeka w sobotę na uczestników Święta Pragi 2023 w Centrum Praskim Koneser, wchodzącego w skład obchodów 375. rocznicy nadania praw miejskich warszawskiej Pradze. Wstęp jest bezpłatny, a wydarzenie przeznaczone jest dla osób w każdym wieku – również dla dzieci.

Praga obchodzi w 2023 roku jubileusz swoich 375. urodzin. 10 lutego 1648 roku król Władysław IV Waza nadał jej prawa miejskie, a dzisiejsza, prawobrzeżna część Warszawy do końca XVIII wieku była oddzielnym miastem. To zmieniło się decyzją Sejmu Czteroletniego, który włączył ją do stolicy. Jednak do dziś Praga wyróżnia się swoim indywidualnym charakterem i atmosferą.

– Praga to miejsce wyjątkowe na mapie Warszawy. Jego historia jest warta przypominania, zwłaszcza że to tutaj można nadal bez trudu znaleźć ślady klimatycznej, przedwojennej stolicy. To pofabryczne, ceglane budynki, wraz ze zrewitalizowanym Centrum Praskim Koneser na czele, czy kultowy Bazar Różyckiego– mówi Katarzyna Czajka z Fundacji Godnie Żyć, która organizuje Święto Pragi 2023 w przestrzeni Centrum Praskiego Koneser.

Sobota w Koneserze przy Ząbkowskiej pełna atrakcji

Podczas sobotniego świętowania zaplanowanych zostało mnóstwo różnorodnych atrakcji. Na start (godz. 12.00) – Recital Chopinowski w wykonaniu uznanego pianisty Macieja Woty, laureata wielu konkursów polskich i zagranicznych. Po występie muzycznym przewidziana jest dyskusja na temat nadania praw miejskich Pradze z udziałem: Pawła Lisieckiego, posła na Sejm RP, Dariusza Kacprzaka, zastępcy Burmistrza Dzielnicy Praga-Północ, Jarosława Kaczorowskiego, spacerologa praskiego i Małgorzaty Szyszki, reżyserki teatralnej.

Około godz. 13.40 plac Konesera stanie się z kolei sceną niezwykłego widowiska historycznego „Pascalina”, którego tematem są narodziny Pragi i nadanie jej praw miejskich. Wystąpią między innymi: Aldona Jacórzyńska-Malezieux, Piotr Michał Duda,Edyta Gawarska i Krystyna Podgórska. W spektaklu wezmą udział także Stowarzyszenie Artylerii Dawnej „Arsenał”, Grupa Teatralna z XXIII Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Młodzieżowa Grupa Cyrkowa „Circus”, działająca przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Nr 6 w Warszawie. Za scenariusz i reżyserię odpowiada natomiast Małgorzata Szyszka.

Na Pradze każdy tańczyć może

Zaraz po widowisku historycznym, odbędą się pokazy talentów – muzycznych, literackich i malarskich. Prawdziwą gratką dla prażan i warszawiakówbędzie natomiast rozpoczynająca się o godz. 16.00 dwugodzinna potańcówka. Przy dźwiękach muzyki Kapeli Praskiej już po raz kolejny na placu Konesera wspólnie tańczyć będą dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy – wszyscy są mile widziani, wystarczą dobre chęci!

na zdjęciu Kapela Praska
Kapela Praska

– Centrum Praskie Koneser jest otwarte dla każdego. Bez względu na wiek, płeć czy cokolwiek innego. Cieszymy się, że już od pięciu lat jest jesteśmy nie tylko miejscem spotkań prażan, ale także mieszkańców całej Warszawy. Tu można kreatywnie i aktywnie spędzić czas, jednocześnie integrując się i tworząc społeczność Konesera –mówi Magdalena Socorro-Czerwińska, dyrektor komercyjna Centrum Praskiego Koneser.

Przez cały dzień przed Domem ze Sztuką będzie można też zrobić sobie efektowne zdjęcie na tle skrzydeł anioła autorstwa Katarzyna Czajki i Marty Czajki-Trzeciakowskiej.

Święto Pragi 2023 jest częścią projektu „Praga Północ i my”, realizowanego przez Fundację Godnie Żyć we współpracy z Centrum Praskim Koneser.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości