W najbliższą niedzielę Stowarzyszenie Kocham Pragę zaprasza na wykład Piotra Stryczyńskiego poświęcony praskim kapliczkom. Spotkanie odbędzie się w Pałacyku Konopackiego.
Będzie to ostatni wykład podsumowujący dotychczasowe wyniki inwentaryzacji kapliczek i krzyży na Pradze-Północ. – Wstępnie w jej wyniku potwierdzonych zostało niemal 140 obiektów. Mieszkańcy zgłaszają jednak kolejne. Prace nad ich opisaniem będą zatem kontynuowane – deklarują organizatorzy.
Jak podkreślają – poza skatalogowaniem wszystkich ulicznych i podwórkowych kapliczek – pozostała jeszcze jedna ważna kwestia. – Musimy wspólnie zastanowić się, co dalej możemy zrobić, by zachować te wyjątkowe obiekty dla przyszłości. Jak sprawić, by dziedzictwo Pragi, które przetrwało najtrudniejszy czas obu wojen światowych i komuny, a teraz jest unikatowe w skali całej Warszawy, przetrwało w jak najlepszym stanie kolejne lata, a nawet dziesięciolecia – słyszymy od organizatorów.
Po wykładzie eksperta Stowarzyszenie Kocham Pragę zaprasza do otwartej dyskusji w gronie mieszkańców, varsavianistów i wszystkich osób, którym leży na sercu los kapliczek. One zawsze powstawały i nadal powstają w wyniku oddolnej inicjatywy mieszkańców, więc i tym razem nie może zabraknąć ich głosu w dyskusji. Zebrani wspólnie zastanowią się, jak ocalić w przestrzeni zmieniającego się miasta te kruche dzieła rąk swoich sąsiadów, przodków i przyjaciół.
Spotkaniu będzie towarzyszyła wystawa zdjęć praskich kapliczek wykonanych i autorsko dobranych przez Piotra Stryczyńskiego. Wystawa nosi tytuł „Kapliczki. Ocalmy od zapomnienia praskie dziedzictwo”.
Wykład i dyskusja odbędą się 22 października w Pałacyku Konopackiego, w Domu Kultury „Praga”, przy ul. Strzeleckiej 11/13. Początek o godz. 16:00.
Organizatorzy w ostatnim dniu października zaproszą jeszcze na wieczorny spacer szlakiem kapliczek Starej Pragi w rejonie ulic Ząbkowskiej i Brzeskiej. Będziemy o tym informować.
Zorganizowana przez Stowarzyszenie Kocham Pragę wystawa i cykl wykładów uzyskały dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.
Przegląd Praski jest patronem medialnym projektu.