poniedziałek, 15 lipca, 2024

Wieczorny spacer szlakiem praskich kapliczek. W przededniu Wszystkich Świętych

Udostępnij

W najbliższy wtorek stowarzyszenie Kocham Pragę zaprasza na finałowy spacer szlakiem podwórkowych i ulicznych kapliczek na Pradze. Trasa przebiegać będzie najbardziej znanymi ulicami Starej Pragi: Brzeską, Targową i Ząbkowską. Najstarsza z odwiedzonych podczas spaceru kapliczek powstała w okolicach roku 1900.

Spacer odbędzie się 31 października 2023 r. o godz. 18:00. Rozpocznie się przy ul. Targowej 64. Przewodnikiem będzie znawca tematu Piotr Stryczyński.

Wydarzenie odbędzie się w wyjątkowym czasie; w wieczór poprzedzający dzień Wszystkich Świętych. – Zgodnie z praskim zwyczajem przy kapliczkach zapalimy lampki. Chętnych zapraszamy do przyniesienia i zapalenia w swoich intencjach dodatkowych światełek – zachęca prezes stowarzyszenia Kocham Pragę Jacek Wachowicz.

To czwarty już spacer, na który organizatorzy zapraszają w ramach projektu ukierunkowanego na zinwentaryzowanie wszystkich praskich kapliczek i krzyży. Obiekty, które poznamy 31 października nie znajdowały się na trasach wcześniejszych spacerów.

spacer
Spacer szlakiem kapliczeke Nowej Pragi. Źródło: Kocham Pragę

Uczestnicy będą zaglądać w bramy i na zamknięte podwórza najstarszej, zachowanej części Pragi. Spacerowi będą towarzyszyły opowieści o historii odwiedzanych kapliczek, ludzi i kamienic, którym zawdzięczają one swoje istnienie. – Przygotujcie się na 1,5 godziny wędrówki praskimi zaułkami – zachęcają organizatorzy.

Spacery zorganizowane przez Stowarzyszenie Kocham Pragę uzyskały dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Patronem medialnym spacerów jest Przegląd Praski oraz Radio Warszawa.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne