wtorek, 16 kwietnia, 2024

Praskie kapliczki. Wystawa fotografii i wykłady

W niedzielę odbędzie się pierwszy z serii wykładów poświęconych dziedzictwu kulturowemu praskich kapliczek. Wydarzeniu, które odbędzie się w Praskim Centrum Aktywności Kocham Pragę będzie towarzyszyła wystawa zdjęć.

Jutro, 1 października o godz. 16, odbędzie się wernisaż wystawy fotografii autorstwa Piotra Stryczyńskiego. Wystawa nosi tytuł „Kapliczki. Ocalmy od zapomnienia praskie dziedzictwo”, będzie czynna do końca października w godzinach otwarcia PCA Kocham Pragę przy ul. Targowej 32. Wystawa będzie towarzyszyła także wykładom, które przez cały miesiąc będą organizowane na terenie Pragi-Północ.

Oba wydarzenia stanowią kontynuację wrześniowych spacerów po Starej i Nowej Pradze oraz Michałowie i Szmulowiźnie, podczas których poznawaliśmy dziedzictwo ulicznych i podwórkowych kapliczek Pragi-Północ.

W październiku odbędą się jeszcze trzy wykłady połączone z wystawą fotografii. Każdy poświęcony będzie innym zagadnieniom z dziejów praskich kapliczek.

Wykłady poświęcone dziedzictwu kulturowemu praskich kapliczek

  • 08.10. godz. 16:00, wejście do Kościoła Matki Bożej Loretańskiej, wykład „Sekrety Domku Loretańskiego”;
  • 14.10. godz. 16:00, Praski Akademik przy ul Floriańskiej 3 A, wykład „Kulturowe dziedzictwo podwórkowych i ulicznych kapliczek na Pradze-Północ”;
  • 22.10. godz. 16:00, Pałacyk Konopackiego (DK Praga) przy ul. Strzeleckiej 11/13, wykład „Co dalej z praskimi kapliczkami” połączony z otwartą dyskusją mieszkańców.

Wykłady będą stanowiły dopełnienie informacji przekazywanych podczas przeprowadzonych we wrześniu spacerów. Jednocześnie będą też samodzielnymi wydarzeniami, które przyniosą obszerne kompendium wiedzy na temat kulturowego dziedzictwa tak bogato reprezentowanego obecnie na Pradze-Północ, ale w okresie przed II wojną światową charakterystycznego dla całej Warszawy.

– Właśnie z uwagi na cenny i równocześnie niezwykle kruchy charakter tych miejsc oraz naturalny proces starzenia często 100-letnich kapliczek, jednemu z wykładów będzie towarzyszyła otwarta dyskusja mieszkańców i miłośników tych artefaktów naszej wspólnej kultury na temat działań, jakie możemy podjąć, by je zachować dla kolejnych pokoleń. Już dziś zapraszamy do aktywności podczas tej dyskusji – zachęcą organizatorzy.

W październiku odbędzie się jeszcze jeden spacer szlakiem kapliczek na Starej Pradze. Będzie to w ostatnim dniu miesiąca o godz. 18. O szczegółach organizatorzy poinformują osobno.

Zorganizowana przez Stowarzyszenie Kocham Pragę wystawa i cykl wykładów uzyskały dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Przegląd Praski jest patronem medialnym projektu.

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('//wp-content/wf...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('synced') #2 {main} thrown in /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51