Jeśli smuci nas perspektywa świątecznej choinki stojącej przy śmietniku, możemy dać jej drugie życie. Warszawscy leśnicy czekają na drzewka, które święta spędziły w donicy. Ale nie każde drzewko zostanie przyjęte. Podpowiadamy, na jakie gatunki czekają leśnicy i co zrobić z ciętą choinką.
Co zrobić z ciętą choinką po świętach?
Cięta choinka, czyli najpopularniejsze świąteczne drzewko, pozbawione ozdób, opakowań, ziemi i donic należy zostawiać w kontenerach oznaczonych jako „zielone” lub w miejscach wyznaczonych przez administratorów nieruchomości, najczęściej przy altanach śmietnikowych. – Choinki, których wysokość przekracza metr, warto rozdrobnić. Ułatwi to pracę załogom z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania – mówią przedstawiciele miasta.
Alternatywnym rozwiązaniem są Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), do których samodzielnie można dostarczać poświąteczne drzewka. MPO prowadzi dwa PSZOK-i
- przy ul. Tatarskiej 2/4 na Woli,
- przy ul. Kampinoskiej 1 na Bielanach.
Punkty są otwarte od poniedziałku do piątku w godz. od 11:00 do 19:00 oraz w soboty w godz. od 9:00 do 17:00. Dokładne informacje na temat funkcjonowania warszawskich PSZOK-ów można znaleźć na miejskiej stronie Warszawa19115.
Gdzie oddać choinki w doniczkach?
Podobnie jak w poprzednich latach, Lasy Miejskie zbierają żywe drzewka świąteczne w donicach. W sobotę, 11 stycznia, w godzinach od 9:00 do 15:00 choinki będzie można oddawać przy ul. Korkowej 170, przy siedzibie Lasów Miejskich-Warszawa, a w sobotę, 18 stycznia, w godzinach od 9:00 do 15:00, przy ul. Rydzowej 1, przy Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.
Ważne, aby drzewka miały odpowiednio rozwinięte korzenie – dzięki temu będzie można ponownie posadzić je w lesie. Odbierane będą tylko rodzime gatunki iglaków.
Które gatunki choinki można oddać do lasu?
- świerk pospolity,
- sosna zwyczajna
- jodła pospolita.
– Im krócej choinka była trzymana w ciepłym pomieszczeniu, tym większa szansa na to, że drzewko się przyjmie – tłumaczą leśnicy.
Jak wyrzucać odpady zielone?
Odpady zielone zaleca się zbierać w miejscu gromadzenia odpadów nie wcześniej niż 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru.
Jak powinny wyglądać worki na zielone odpady?
Należy również umieszczać je w workach z folii polietylowej LDPE lub podobnego materiału o maksymalnej pojemności 120 litrów oraz grubości zapewniającej odporność na rozerwanie, bez dodatku kadmu, ołowiu i innych pierwiastków szkodliwych dla środowiska. Worki powinny również być przezroczyste lub półprzezroczyste, odporne na działanie promieni UV, niskich temperatur oraz środków chemicznych.
– Ważne jest również to, aby przed wystawieniem mieszkańcy i administratorzy nieruchomości zadbali o odpowiednie rozdrobnienie gałęzi. Choć odpady zielone odbierane są w workach, to MPO stara się wspierać mieszkańców, dopuszczając przygotowanie gałęzi w powiązanych stosach o maksymalnej długości 120 cm – apelują pracownicy MPO.