niedziela, 14 lipca, 2024

Rusza zbiórka świątecznych choinek. Które gatunki można oddać leśnikom?

Udostępnij

Co zrobić z żywą choinką po świętach? Najlepiej dać jej drugie życie! Jeśli drzewko jest w donicy, to ma szansę przetrwać do kolejnych świąt. W najbliższą sobotę leśnicy organizują zbiórkę świątecznych drzewek.

Na święta wiele osób decyduje się na zakup prawdziwego drzewka w doniczce. Z początkiem stycznia najczęściej pojawia się pytanie, co z nim zrobić. Jeśli choinka została kupiona z korzeniami i w doniczce, można oddać ją leśnikom, którzy ponownie zasadzą ją w jednym ze stołecznych lasów.

W 2023 roku zbiórki organizowane są w dwie najbliższe soboty:

  • 14 stycznia, w godzinach 10:00-14:00 – pod Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Rydzowej 1A,
  • 21 stycznia, w godzinach 10:00-14:00 – pod główną siedzibą Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Korkowej 170A.

Przyjmowane będą wyłącznie rodzime gatunki drzewek. Im krócej choinka była trzymana w ciepłym pomieszczeniu, tym większa szansa na to, że iglak się przyjmie.

Jaki gatunki drzew można oddać leśnikom?

  • świerk pospolity,
  • sosna zwyczajna,
  • jodła pospolita.

W ramach poprzednich akcji leśnicy co roku otrzymywali od mieszkańców około 200-250 drzewek. Około połowę z nich udało się ponownie zasadzić w lesie.

Co zamiast zbiórki Lasów Miejskich?

Poświąteczną choinkę – kupioną w donicy lub ciętą – można również zostawić w kontenerze oznaczonym napisem „zielone” lub w wyznaczonym przez administratora nieruchomości miejscu gromadzenia tych odpadów. Odpady zielone odbierane są przez cały rok. Poświąteczne drzewko – podobnie jak inne odpady zielone – zaleca się zostawić w miejscu gromadzenia odpadów nie wcześniej niż 24 godziny przed odbiorem. Trzeba też pamiętać, że choinka powinna być pozbawiona ozdób, opakowań, ziemi i donicy.

Świątecznego iglaka można oddać też do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Płytowej 1 na Białołęce (czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 11:00-19:00 oraz w soboty w godzinach 9:00-17:00) lub umieścić w przydomowym kompostowniku.

Mieszkańcy, którzy chcą się pozbyć sztucznych choinek, mogą wyrzucić je do odpadów zmieszanych (w przypadku małych drzewek) lub wystawić jako odpady wielkogabarytowe (w przypadku dużych drzewek).

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne