W najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy z cyklu spacerów, organizowanych przez Centrum Praskie Koneser, których przewodnikami są warszawscy raperzy. Spacery są bezpłatne.
Centrum Praskie Koneser rozpoczęło współpracę z projektem PoWarszawsku, która polega na organizacji bezpłatnych, cyklicznych spacerów z wyjątkowymi przewodnikami. Podczas nich mieszkańcy Warszawy razem z Łukaszem Ostoja-Kasprzyckim, twórcą inicjatywy, a także jego gośćmi – znanymi osobistościami związanymi ze stolicą – poznają historię Pragi.
Warszawska Praga to postindustrialna, klimatyczna dzielnica. I prawdziwie zabytkowa – to część miasta, która w znacznie mniejszym stopniu niż lewobrzeżna Warszawa ucierpiała podczas II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Dziś post-industrialny charakter Pragi przeplata się z artystycznym klimatem – to właśnie tutaj tworzy wielu znakomitych artystów.
Spacer szlakiem dawnych warszawskich procentów (TYLKO DLA DOROSŁYCH)
Miejscem, które łączy praską historię i nowoczesność jest Centrum Praskie Koneser. To multifunkcyjny obiekt, powstały na terenie byłej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Z tego miejsca, pod Muzeum Polskiej Wódki, 15 kwietnia (sobota, godz. 13.00) wyruszy spacer szlakiem dawnych warszawskich procentów. Wraz z Łukaszem Ostoja-Kasprzyckim przewodnikiem będzie Bilon, współtwórca formacji Hemp Gru. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób pełnoletnich, a udział w nim jest bezpłatny.
– Chcemy razem z mieszkańcami całej Warszawy odkrywać bardziej i mniej znane historie związane z Pragą. To miejsce przez lata nieodkryte, a obecnie przyciągające swoim niepowtarzalnym klimatem i artystyczną atmosferą. Tutaj można znaleźć wyjątkowe murale, świetne zachowane i odrestaurowane zabytki, a także ślady dawnej stolicy – mówi Łukasz Ostoja-Kasprzycki, twórca projektu PoWarszawsku.
Rodzinne spacery po Pradze
Oprócz tego, w pierwszej połowie roku planowane są jeszcze dwie spacery – w maju szlakiem kulinarnym PoWarszawsku oprowadzi wszystkich chętnych razem z raperem Vieniem, a w czerwcu coś dla maluchów i ich opiekunów. To rodzinna wędrówka szlakiem Praskich Aniołków Marka Sułka (wydarzenia bezpłatne, bez ograniczeń wiekowych). W marcu natomiast wśród praskich bram razem z Łukaszem Ostoja-Kasprzyckim swoimi opowieściami dzielił się Bilon.
– Praga to miejsce absolutnie wyjątkowe, zasługujące na to, by je lepiej poznać. Jego postindustrialna, artystyczna atmosfera to magnes dla kreatywności. To dzielnica, która oferuje wiele możliwości spędzenia wolnego czasu, zarówno na świeżym powietrzu, jak i podczas niepowtarzalnych wydarzeń: koncertów, warsztatów, wystaw czy targów – wyjaśnia Magdalena Socorro-Czerwińska, dyrektor komercyjna Centrum Praskiego Koneser.
Po krótkiej, wakacyjnej przerwie na mieszkańców Pragi, Warszawy oraz wszystkich chętnych czekają jeszcze dwa spacery. W październiku razem z PoWarszawsku odwiedzić będzie można fabrykę czekolady E. Wedel, a w listopadzie Eldo pokaże ze swojej perspektywy Szmulowiznę, czyli popularne „Szmulki”. A już teraz każdy może przejść się samemu lub razem z przyjaciółmi i znajomymi specjalną, praską trasą stworzoną przez PoWarszawsku i Centrum Praskie Koneser. Gotowy spacer Koneser Pragi PoWarszawsku jest dostępny w aplikacji GuideU.