czwartek, 18 lipca, 2024

Dom Akademicki Młodzieży Żydowskiej przy Sierakowskiego 7

Udostępnij

Dawny Dom Akademicki Młodzieży Żydowskiej znajduje się u zbiegu ulic Sierakowskiego i Okrzei. To okazały budynek z monumentalną fasadą i pięknymi płaskorzeźbami, które przedstawiają sceny alegoryczne.

Dom Akademicki został oddany do użytku w grudniu 1926 r. Mieścił w swoich wnętrzach salę gimnastyczną, czytelnię, bibliotekę, pokoje do gier rozrywkowych, pokoje do przyjmowania odwiedzin, mieszkanie dyrektora Domu, kancelarię, siedzibę Zarządu Auxilium Academicum Judaicum, izbę chorych z gabinetem lekarskim, łazienki, fryzjernię, ciemnię fotograficzną, salę odczytową na 360 miejsc, klub, pracownię radiową, sale do nauki, kreśleń czy rysunków, pomieszczenia magazynowe do przechowywaniawalizek, kufrów i oddzielone od części ogólnej pokoje mieszkalne, w znacznej większości 2 – osobowe dla studentów z umywalkami, natryskami i toaletami.

Do pomieszczeń tych wchodziło się czterema klatkami schodowymi. Terakota na korytarzach i w pomieszczeniach sanitarnych, klepka dębowa w pozostałych dopełniały wysoką klasę budynku.

Pierwszym dyrektorem placówki by dr Noach Dawidsohn. We wrześniu 1939 r. przeniósł się tutaj Szpital Pańskiego Przemienienia. Funkcjonował do września 1944 r. do momentu wkroczenia wojsk sowieckich na Pragę. Jesienią 1944 r. budynek zajęło NKWD, a następnie Urząd Bezpieczeństwa.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne