Zabudowania dawnej Fabryki „Uroda” z czerwonej cegły i górującym nad nimi wysokim, 83 metrowym kominem pochodzą z II połowy XIX wieku. Ich historia sięga czasów, kiedy w 1896 r. zostało utworzone Towarzystwo Akcyjne Produktów Chemicznych „Praga”.
W budynkach fabryki przy ul. Szwedzkiej produkowano kwas siarkowy, wykorzystując przy tym nową i tanią technologię. Wytwarzano także mydło, wosk, farby, pastę do butów i kwas solny. W 1919 r. fabrykę przejęła Spółka Akcyjna Wotitz, która wprowadziła także produkcję kalafonii i terpentyny.
W 1920 r. właścicielem fabryki stała się spółka „Saturnia”. Rozpoczęto dodatkowo produkcję gliceryny, kosmetyków, oraz uznanego na wszystkich rynkach Rzeczpospolitej mydła „Jeleń-Schicht”.Po przejęciu firmy przez koncern Schichta, produkcja prawie w całości nastawiona została na produkcję mydła oraz w niewielkich ilościach kosmetyków i gliceryny. W czasie okupacji produkowano tu mydło dla niemieckiego wojska oraz „kartkowe” dla ludności Warszawy.
Po odzyskaniu wolności i upaństwowieniu zakładów w 1948 r., zachowano dotychczasowy profil produkcji rozszerzając go o proszki do prania, mydło toaletowe i kosmetyki. Zakład nosił wtedy nazwę Warszawska Fabryka Mydła i Kosmetyków „Uroda”. W latach 70. Fabryka była uznana za największego w Polsce producenta kosmetyków.