sobota, 14 grudnia, 2024
WiadomościPrzestrzeń miejskaJak bezpiecznie korzystać z fajerwerków. 7 zasad bezpieczeństwa

Jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków. 7 zasad bezpieczeństwa

Udostępnij

Fajerwerki to nieodłączny element świętowania ważnych uroczystości. Przed nami Sylwester i okres karnawału, podczas którego nie zabraknie głośnych i hucznych wydarzeń. Korzystając z fajerwerków warto jednak zwrócić uwagę na własne bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że sztuczne ognie mogą wyrządzić prawdziwą krzywdę.

Jak bezpiecznie korzystać z legalnie dostępnych materiałów pirotechnicznych, które wielu z nas „odpala” zwłaszcza przy okazji karnawału? Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej opracowała siedem zasad bezpiecznego używania fajerwerków, sztucznych ogni i petard:

7 zasad bezpiecznego używania fajerwerków

  1. Podejmując decyzję o zakupie zawsze pomyśl, gdzie będziesz odpalać fajerwerki. Jeśli będziesz świętował na Pradze, pamiętaj, że w pobliżu jest ZOO i Szpital Praski, dlatego lepiej, jeśli wybierzesz opcję zakupu cichych fajerwerków.
  2. Przed odpaleniem fajerwerków sprawdź, czy obok miejsca odpalenia nie przechodzą ludzie czy zwierzęta.
  3. Nigdy nie kieruj ładunków w stronę istot żywych i miejsc łatwopalnych .
  4. Zawsze czytaj instrukcję obsługi i stosuj się do zawartych w niej informacji.
  5. Nigdy nie odpalaj fajerwerków pod wpływem alkoholu.
  6. Jeśli nie ma odpowiednich warunków do użycia fajerwerków, zrezygnuj ze strzelania.
  7. Jeśli posiadasz zwierzę, które boi się błysków lub odgłosów wystrzałów, zabezpiecz je w sugerowany przez weterynarzy i specjalistów sposób.

Przestrzeganie tych zasad pomoże zapobiec ewentualnym, tragicznym w skutkach, wypadkom, które mogą wydarzyć się podczas nieprzemyślanego używania fajerwerków. Może też zminimalizować potencjalnie negatywny wpływ fajerwerków na otoczenie np. w postaci krótkotrwałych, głośnych dźwięków.

– Wierzymy, że bezpieczeństwo i dobra zabawa mogą i muszą iść ze sobą w parze. W naszych działaniach zawsze promujemy świadome i odpowiedzialne korzystanie z materiałów pirotechnicznych. Tak, by sprawiały one tylko radość, dawały poczucie piękna i estetyki – mówi Magdalena Rytel-Kuc, prezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

PRZECZYTAJ: Włącz myślenie na Sylwestra! Uwaga na petardy

Według specjalnego raportu pt. „Branża Pirotechniczna w Polsce”, przygotowanego przez Warsaw Enterprise Institute, środki pirotechniczne nie są nadzwyczajnym źródłem hałasu dla ludzi i zwierząt. Czynniki naturalne, np. burze lub gradobicia i te związane z działalnością człowieka (samoloty, pociągi, sygnalizacja dźwiękowa samochodów uprzywilejowanych, młoty pneumatyczne, koncerty plenerowe, imprezy sportowe) wywołują podobne natężenie dźwięku i stały się codziennym elementem współczesnej cywilizacji.

Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej przypomina jednocześnie, że wszystkie materiały pirotechniczne, dostępne legalnie na polskim rynku spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Najważniejsze, to dokładnie zapoznać się najpierw z instrukcją produktu, by używać go zgodnie z przeznaczeniem.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.
Reklama

Wiadomości

Reklama

Podobne wiadomości