sobota, 27 lipca, 2024

Noc sylwestrowa na Pradze. Jak zadbać o spokój naszych zwierząt?

Udostępnij

Przed nami sylwestrowa noc, tradycyjnie na Pradze świętowana hucznie i głośno. Zanim jednak rzucimy się w wir sylwestrowej zabawy, nie zapomnijmy odpowiednio przygotować naszych zwierzaków. Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej przypomina o zapewnieniu psom i kotom odpowiednich warunków do przywitania nowego roku.

Jakie działania proponują organizatorzy akcji? Zalecają, aby na ostatni w tym roku spacer z psem wybrać się zanim jeszcze na niebie rozbłysną pierwsze fajerwerki i petardy.

Wychodząc z domu na sylwestrową zabawę warto zasłonić okna i zostawić zwierzakowi ulubione smakołyki i zabawki. Dobrym sposobem jest też przygotowanie ustronnego miejsca, w którym pupil będzie czuł się bezpiecznie. Może to być np. „namiot” przygotowany z koca i krzeseł. Jeśli podczas sylwestrowej nocy jesteśmy z naszym psem w domu, należy zachować spokój. Warto również włączyć telewizor – znajome dźwięki przytłumią odgłosy zabawy na zewnątrz, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na zwierzaka. Pamiętajmy również, że wszelkie leki uspokajające należy podawać po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Wysokie natężenie dźwięków jest nieodłączną częścią zarówno środowiska naturalnego – np. podczas burz, jak i naszej cywilizacji – w miastach, transporcie czy przemyśle. Nie wszystkie zwierzęta równie dobrze zaadaptowały się do bezpośredniej bliskości człowieka. Niektóre wrażliwsze psy czy koty potrzebują w czasie sylwestra szczególnej troski i opieki.

– Z naszą akcją edukacyjną chcemy dotrzeć jak najszerzej. Wierzymy, że bezpieczeństwo i dobra zabawa mogą i muszą iść ze sobą w parze. W naszych działaniach zawsze promujemy świadome i odpowiedzialne korzystanie z materiałów pirotechnicznych. Tak, by sprawiały one tylko radość, dawały poczucie piękna i estetyki. Warto też podkreślić, że zaprezentowane na naszych plakatach porady są uniwersalne – dotyczą nie tylko przygotowań do sylwestra, ale też mogą pomóc przy takich zdarzeniach jak burza z piorunami czy plenerowy koncert w okolicy – podkreśla Magdalena Rytel-Kuc, prezeska Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

Jak pomóc swojemu psu w Sylwestra?

Zadaniem Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej jest budowa świadomości społecznej w zakresie odpowiedzialnego użytkowania wyrobów pirotechnicznych, popularyzacja wiedzy na temat fajerwerków i ich historii i oraz badanie wpływu pirotechniki na środowisko naturalne.

 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne