poniedziałek, 15 lipca, 2024

Jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków? 8 zasad bezpieczeństwa

Udostępnij

Jak prawidłowo obchodzić się z materiałami pirotechnicznymi, informuje Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej. Warto z rozwagą używać sztucznych ogni, szczególnie, że na Pradze znajduje się zoo. Podpowiadamy też, jak wspólnie z pupilem przywitać nowy rok.

8 zasad bezpieczeństwa ma ustrzec użytkowników różnych rodzajów „sztucznych ogni” przed negatywnymi skutkami. Bezpieczne fajerwerki stanowią bowiem nieodłączny, tradycyjny element świętowania ważnych uroczystości, w tym Sylwestra. Towarzyszą też hucznym celebracjom urodzin, rocznic czy festiwali.

Warto też wiedzieć, że jeśli używamy fajerwerków w innych dniach niż Sylwester czy Nowy Rok, może grozić nam kara w wysokości nawet 5 tys. zł.

W swoich materiałach informacyjnych Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej publikuje tuż przed okresem świątecznym osiem punktów, przy zachowaniu których można bezpiecznie bawić się fajerwerkami.

8 zasad bezpiecznego używania fajerwerków

  1. Zawsze czytaj instrukcję obsługi i stosuj się do zawartych w niej informacji.
  2. Podejmując decyzję o zakupie zawsze pomyśl, gdzie będziesz odpalać fajerwerki. Jeśli w pobliżu jest np. zoo, schroniska dla zwierząt, czy szpital, zawsze wybierz opcję zakupu cichych fajerwerków.
  3. Przed odpaleniem fajerwerków sprawdź, czy obok miejsca odpalenia nie przechodzą ludzie czy zwierzęta.
  4. Nigdy nie kieruj ładunków w stronę istot żywych i miejsc łatwopalnych .
  5. Nigdy nie odpalaj fajerwerków pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających.
  6. Jeśli nie ma odpowiednich warunków do użycia fajerwerków, zrezygnuj ze strzelania. Widowisko możesz zawsze obejrzeć na imprezie plenerowej organizowanej przez Twoje miasto.
  7. Jeśli posiadasz zwierzę, które boi się błysków lub odgłosów wystrzałów, zabezpiecz je w sugerowany przez weterynarzy i specjalistów sposób.
  8. Pamiętaj, że kupować i używać fajerwerków mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Nigdy nie pozwalaj dzieciom na odpalanie fajerwerków.
na zdjęciu pies
Zabawa sylwestrowa na pl. Hallera na Pradze-Północ. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Jak wspólnie ze zwierzakiem witać Nowy Rok?

Specjaliści zalecają też, by na sylwestrowy spacer z psem wybrać się jeszcze zanim rozpoczną się pokazy (np. do godziny 18:00). Wychodząc z domu na bal, warto zasłonić okna i zostawić zwierzakowi ulubione smakołyki i zabawki. Dobrym sposobem jest też przygotowanie pupilowi ustronnego miejsca, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Może to być np. „namiot” przygotowany z koca i krzeseł. Jeśli podczas sylwestrowej nocy jesteśmy z naszym psem w domu, należy zachować spokój. Warto również włączyć telewizor – znajome dźwięki przytłumią odgłosy zabawy na zewnątrz. Pamiętajmy również, że wszelkie leki uspokajające należy podawać po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Alternatywnym rozwiązaniem są także ciche fajerwerki, które mogą być używane w pobliżu parków, miejsc zielonych lub przydomowych ogródkach – hałas przez nie generowany jest marginalny.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne