wtorek, 21 maja, 2024

Kamień na Pradze-Północ został uznany za jedną z najlepiej zagospodarowanych przestrzeni w Polsce

Udostępnij

Pawilon Edukacyjny „Kamień”, który znajduje się nad Wisłą w sąsiedztwie mostu Gdańskiego, został uznany, za jedną z najlepiej zagospodarowanych przestrzeni publicznych w Polsce. Nagroda została przyznana podczas Konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich w kategorii „Rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni”.

Głównym celem konkursu jest promocja rozwiązań tworzących nową jakość polskiej przestrzeni publicznej. Nagradzane są miejsca o wysokiej wartości społecznej, w tym integrujące środowiska lokalne czy przywracające miejscowe walory przyrodnicze.

Nagroda dla Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” została przyznana za realizację idei promującej nowoczesną edukację przyrodniczą w przestrzeni miejskiej. Kapituła konkursu doceniła „wysoki poziom wrażliwości projektowej, subtelną narrację przestrzenną, czytelny szacunek dla natury w rozwiązaniach projektowych i realizacyjnych oraz kompozycję wpisującą założenie w otaczający krajobraz miejski.” Kamień zajął w rywalizacji II miejsce ex aequo z jedną z poznańskich atrakcji.

Nagroda od Towarzystwa Urbanistów Polskich to nie pierwsze wyróżnienie dla warszawskiego obiektu. Przestrzeń „Kamienia” została uhonorowana również:

  • Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI,
  • Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy,
  • nagrodą w Konkursie Polski Cement w Architekturze.

Obiekt otrzymał także nominację do nagrody Mies van der Rohe Award 2022.

Budynek przypominający głaz polodowcowy wraz z zagospodarowaniem nadwiślańskiej polany to projekt architektów z Pracowni Architektury Brataniec eM4.

Pawilon Edukacyjny „Kamień” – miejsce spotkań mieszkańców Pragi

„Kamień” działa jako centrum edukacji ekologicznej Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. – To miejsce, w którym edukacja odbywa się wśród niezwykłej przyrody obszaru Natura 2000. To przestrzeń debat, spotkań, wymiany doświadczeń, kreatywności i zielonych inicjatyw, otwarta dla wszystkich mieszkańców – tłumaczą przedstawiciele placówki.

Pawilon edukacyjny Kamień nad Wisłą na Pradze-Północ. Fot. Marcin Czechowicz

Sporo atrakcji czeka na odwiedzających pawilon w ostatnim tygodniu ferii. Na miejscu można zagrać w grę terenową lub wypożyczyć lornetki i lupy do podglądania przyrody podczas spacerów nad Wisłą. Na tych, którzy wolą pobawić się wewnątrz, czekają gry przyrodnicze, np. zestaw małego dendrologa, tropy zwierząt, ekologiczne koło fortuny czy przyrodnicze memory. A to nie koniec aktywności!

– Przez cały rok czeka na Was mnóstwo zajęć, gier, aktywności, warsztatów czy spacerów edukacyjnych, dzięki którym lepiej poznacie tajemnice warszawskiej przyrody – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne