niedziela, 14 kwietnia, 2024

Kamienica przy Małej 15 odzyskuje blask

Kamienica przy ul. Małej 15 przeszła metamorfozę. Dziś Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy wręczył klucze pierwszym mieszkańcom.

– Już teraz rozpoczęliśmy lub przygotowujemy inwestycje, w ramach których oddamy do użytku ponad 2 tys. mieszkań. Klucze do pierwszych 700 odbiorą nasi mieszkańcy do końca przyszłego roku. Docelowo chcemy budować 1500 mieszkań rocznie – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i dodaje – Nasz plan zakłada rozwój każdej z dzielnic. W niektórych, jak na Bemowie, Targówku, w Wesołej i Ursusie – budujemy, w innych – jak na Pradze, remontujemy zabytki.

Filmowa kamienica

Budynek przy ul. Małej jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków oraz stanowi element układu urbanistycznego ulicy. Przy kompleksowej modernizacji poddasze kamienicy zostało zaadoptowane na mieszkania. Powstało tu osiem mieszkań jedno i dwupokojowych, w tym dwa mieszkania dwukondygnacyjne. Lokale są gotowe do zamieszkania: wykończone podłogi i ściany, wyposażone łazienki, kuchenka i zlew, wyłączniki i gniazda elektryczne.

Na parterze, od strony ulicy Konopackiej, znajduje się lokal usługowy. Już niedługo mieszkańcy będą w nim mogli dokonać pierwszych zakupów. Kamienica była częścią planu zdjęciowego w filmie Romana Polańskiego „Pianista”.

Miejskie mieszkania to szansa dla osób wchodzących w dorosłość, ale też dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami i rodzin z dziećmi. – Trwają lub przygotowywane są inwestycje, w ramach których oddamy do użytku ponad 2 tys. takich mieszkań – przekonują władze miasta.

Do końca przyszłego roku pierwsi mieszkańcy wprowadzą się też do nowych lokali w budynkach TBS przy ul. Łomżyńskiej 20 i 26 oraz przy ul. Stalowej 29.

Mieszkania przy Stalowej, Łomżyńskiej i Strzeleckiej

Na Pradze, w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, w modernizowanych kamienicach powstają mieszkania dla warszawiaków. Trwa remont pięciokondygnacyjnej kamienicy z 1912 r. oraz oficyny przy ulicy Stalowej 29. To pierwszy w Warszawie projekt mieszkaniowy skierowany zarówno do osób młodszych, jak i do starszych. Na ostatnich dwóch piętrach będzie placówka pieczy zastępczej (piecza sprawowana nad dzieckiem w przypadku niemożności zapewnienia mu opieki i wychowania przez rodziców), a na pozostałych – mieszkania dla warszawiaków. Poza seniorkami i seniorami, w budynku zamieszkają osoby z innych grup wiekowych. Łącznie, oprócz lokali z przeznaczeniem na pieczę zastępczą, będzie to 12 mieszkań. Na parterze powstanie przestrzeń dla lokalnej społeczności – klubokawiarnia lub inne miejsce spotkań, którego sposób działania zostanie określony zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców.

Budynek przy ul. Łomżyńskiej 20 jest gruntownie przebudowany i rozbudowany. Będzie w nim 46 mieszkań dla warszawiaków oraz jedno mieszkanie przeznaczone dla placówki opiekuńczo-wychowawczej. Planowany termin zakończenia to sierpień 2019 r. Tuż obok, przy ul. Łomżyńskiej 26 również trwają prace modernizacyjne. Będzie to pełna przebudowa i nadbudowa czterokondygnacyjnego budynku. Ze względu na zabytkowy charakter kamienicy z 1911 r., ściana frontowa zostanie odnowiona z zachowaniem detali historycznych. Powstanie 14 mieszkań, a na czwartym piętrze i na poddaszu placówka opiekuńczo-wychowawcza. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się na początku 2020 r. Kolejna inwestycja powstaje u zbiegu ulic Skaryszewskiej i Targowej. Będzie to budynek z 85 mieszkaniami.

Natomiast przy ul. Strzeleckiej będzie budynek z 30 mieszkaniami. Trwają prace związane z opracowaniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości

1 KOMENTARZ

  1. Dla kogo te mieszkania ?? Kaucja 3 krotność czynszu. Czynsz 20zl/m2 + wszystkie media. To gdyby człowieka było stać na takie opłaty to i na kredyt również by mieć swoje a nie płacić tyle i nigdy nie być u siebie, o wszystko się pytać również o to czy można dokonać remontu w mieszkaniu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.