piątek, 29 marca, 2024

Kolej na Pragę. Wystawa w Muzeum Pragi

Dziś wstęp do Muzeum Pragi jest darmowy. Warto się wybrać szczególnie, że trwa właśnie wystawa „Kolej na Pragę”. Wystawa opowiada o dworcach i liniach kolejowych, kolejarzach i pasażerach, a przede wszystkim o Pradze, która rosła i rozwijała się wokół torów.

Wystawa „Kolej na Pragę” przybliża historię kolei prawobrzeżnej Warszawy od 1862 roku. Od uruchomienia tu pierwszej linii kolejowej, do 1974 roku, gdy odjechała ostatnia kolejka wąskotorowa do Marek. Opowiada o dalekobieżnych drogach żelaznych: Petersbursko-Warszawskiej, Terespolsko-Warszawskiej, Nadwiślańskiej i Obwodowej oraz podmiejskich kolejkach: Jabłonowskiej i Mareckiej.

Opowieść o dawnych dworcach, pociągach, klimacie podróży i perspektywach przyszłych pasażerów opiera się na zbiorach Muzeum Warszawy, Stacji Muzeum i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Co zobaczymy na wystawie „Kolej na Pragę” w muzeum?

  • unikalne portrety,
  • rysunki i fotografie,
  • dokumenty,
  • skrzynie podróżne rodziny Różyckich,
  • nietypowe bilety – w tym na Kolej Konną,
  • aplikacja umożliwiająca spacer po kolejarskim Nowym Bródnie,
  • wspomnienia pasażerów
  • i nagrane opowieści kolejarzy, m.in. z okresu II wojny światowej.

– Dzięki wystawie poznasz realia dawnych podróży, dowiesz się, jak ubierał się w XIX wieku kolejarz, co pakowała do kufrów elegancka dama oraz jak wyglądały dawny przedział I klasy czy poczekalnia III klasy – zachęcają organizatorzy wystawy. – Zobaczysz przedział z fin de siècle’u, modele pociągów, w tym pożyczony specjalnie na tę wystawę podświetlany model Pendolino. Usiądziesz w fotelu maszynisty i sprawdzisz, jak wygląda jazda z perspektywy lokomotywy.

Jak przyszłość czeka koleje na Pradze?

Ostatnia część wystawy to spojrzenie w przyszłość. Transport odpowiada za ponad 30 proc. emisji dwutlenku węgla do atmosfery, kolejowy to zaledwie 0,4 proc. tej emisji. Unia Europejska stawia na zrównoważoną mobilność. Dlatego, w myśl unijnych założeń, do 2050 roku Europę ma połączyć sieć kolei dużych prędkości. Siatka szybkich połączeń kolejowych ma sprawić, że ograniczymy korzystanie z samolotów i samochodów.

Na warszawskiej Pradze prawdopodobnie wzrośnie znaczenie Warszawy Wschodniej jako najważniejszego dworca przesiadkowego po tej stronie Wisły. Istniejąca linia średnicowa łącząca prawy i lewy brzeg stolicy zostanie rozbudowana.

Muzeum Pragi w czwartek jest bezpłatne

Muzeum Pragi znajduje się przy ul. Targowej 50/52. Dziś (czwartek) jest czynne od godz. 9 do 18. Ostatni zwiedzający mogą wejść do muzeum 30 minut przed zamknięciem. Wstęp w czwartek jest bezpłatny, w pozostałe dni bilety kosztują: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy).

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości