piątek, 14 czerwca, 2024

Zobacz oryginalny rękopis aktu lokacji Pragi!

Udostępnij

Zabytkowy dokument, w którym król Władysław IV zgadza się na założenie naprzeciwko Warszawy miasta Pragi, od 10 lutego będzie można oglądać w praskim Muzeum. Okazja jest ku temu doskonała – tego dnia mija bowiem dokładnie 370 lat od jego podpisania!

Akt lokacyjny, na co dzień przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych, rzadko jest upubliczniany. – Tym razem chcemy go nie tylko wyeksponować, ale i zachęcić do samodzielnego pochylenia się nad jego zawartością. Pomogą w tym udostępnione tłumaczenie treści z łaciny na język polski, drobne historyczne komentarze oraz program towarzyszący. Dzięki nim wspomniane w akcie miejsca, postaci i okoliczności, w jakich cztery wieki temu „rodziła się” Praga, przestaną być zagadkowe – tłumaczą przedstawiciele Muzeum Pragi.

Oto próbka treści historycznego dokumentu przetłumaczona z łaciny:

Przywilej założenia miasta Pragi pod Warszawą w roku 1648

„Władysław IV z Bożej łaski Król Polski, Wielki Książę Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki Żmujdzki, Inflandzki, Smoleński, Czerniechowski, oraz Szwedów, Gotów i Wandalów dziedziczny król.

Na wieczną rzeczy pamiątkę, wiadomo czynimy niniejszym dyplomem naszym wszystkim w ogóle i w szczególe komu na tem zależy. Wśród krwawych zgiełków i bitew jakiemi przyległe naszym królestwom sąsiedzkie państwa oraz blonia urodzajnością ziemi niegdyś wsławione są obecnie krwią obywatelską skrapiane i na obrzydłą dziką pustynię w tych czasach wyradzają się za wielki udział szczęścia poczytujemy gdy w państwach i prowincyach naszych po uskromieniu napadów nieprzyjacielskich powstają i rozwijają się w pożądanym pokoju zamożne osady i odłogi (…)”

Więcej na temat aktu przeczytacie tutaj: W poszukiwaniu zaginionego dokumentu

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne