poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Kolejny budynek na Pradze-Północ trafił do rejestru zabytków

Do rejestru zabytków trafiła kamienica przy ul. Stalowej 36. Ponad 100-letni budynek znalazł się pod ochroną konserwatora dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Przyjaciół Pragi.

Budynek wzniesiony przed 1910 r. Od 2015 r. znajdował się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, co jednak nie zapewniało mu dostatecznej ochrony. W maju 2018 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Pragi, wszczął postępowanie administracyjne w zakresie wpisania budynku do rejestru zabytków. W takich sytuacjach nie ma miejsca na poszlaki i domysły. Liczą się dowody, a te nie pozostawiły złudzeń: kamienica musi stać się pełnoprawnym zabytkiem.

Kamienica przy ul. Stalowej 36 jest reprezentatywnym przykładem rozwiniętej formy kamienicy mieszkalnej, charakterystycznej dla początku XX wieku. Choć wiele elementów dekoracyjnych uległo zniszczeniu, to budynek wciąż wyróżnia się na tle okolicznej zabudowy bogactwem zdobień. W mieszkaniach zachowały się też pozostałości dawnych elementów wyposażenia, a tzw. odkrywki ujawniły pod warstwami współczesnych farb pozostałości polichromii ściennych, co świadczy o wysokim standardzie wykończenia wnętrz. Dużą wartość posiada również sztukatorski wystrój przejazdu bramnego oraz klatek schodowych.

Pomimo, że kamienica jest dziś w złym stanie techniczny, są prowadzone prace remontowe i rekonstruktorskie, które mają przywrócić walory użytkowe obiektu w oparciu o jego pierwotną formę.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości