wtorek, 3 grudnia, 2024

Konkurs na Centrum Kreatywności Nowa Praga ogłoszony

Udostępnij

Miasto ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczno-budowlaną zespołu budynków przy ul. Targowej 80 i ul. Inżynierskiej 3, w których powstanie Centrum Kreatywności Nowa Praga. Inwestycja jest realizowana w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.

– Praga zyskuje nowe oblicze. To kolejna rewitalizacja w tej części miasta. Już rok z powodzeniem działa Centrum Kreatywności przy ul. Targowej 56, teraz kolej na Centrum Kreatywności Nowa Praga – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Miasto czeka na koncepcje

Do 18 stycznia 2018 r. można składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na koncepcję architektoniczno-budowlaną budynków przy ulicach Targowej 80 i Inżynierskiej 3. Następnie, do 21 maja 2018 r. będzie trzeba złożyć pracę. Rozstrzygnięcie konkursu powinno nastąpić do końca lipca 2018 r.
Konkurs jest realizowany w ramach projektu „Rewitalizacja – wspólna sprawa”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014–2020.

Miejsce z historią pisaną na nowo przez mieszkańców

Rewitalizacja obejmie kapitalny remont i przebudowę zabytkowej kamienicy przy ul. Targowej 80A, odbudowę spalonej kamienicy przy ul. Inżynierskiej 3 oraz zagospodarowanie przylegających do budynków podwórek. Łącznie ok. 3500 mkw powierzchni zyska nowe przeznaczenie, określone wspólnie z mieszkańcami.

W kamienicy przy ul. Targowej 80A miałyby się mieścić pracownie dla rzemieślników o specjalnościach niepowodujących hałasu, sale konferencyjne, klubokawiarnia, przestrzenie do spotkań warsztatowych i działań społecznych. Znajdzie się tam także miejsce na wystawy, działania kulturalne, czy edukacyjne itp. W budynku przy ul. Inżynierskiej 3 przewidziane są m.in. pracownie z możliwością wprowadzenia ciężkiego sprzętu, sale warsztatowe, pomieszczenia wystawiennicze, magazynowe i techniczne. W budynkach gospodarczych mogą działać jak dotychczas kawiarnia, siedziby fundacji i stowarzyszeń, ale mogą mieć także nowe funkcje, np. miejsca na wystawy, punkt informacyjny. Zagospodarowania wymagają również podwórza – powinno tam być jak najwięcej zieleni, ale także przestrzeń do odpoczynku, gier i zabaw dla dzieci i dorosłych oraz elementy małej architektury. W związku z tradycją miejsca, Centrum ma rozwijać potencjał praskiej kultury i sztuki, a także stworzyć bogatą ofertę dla okolicznych mieszkańców. Znajdą się tam m.in. pracownie dla rzemieślników, artystów i przedsiębiorców, a także otwarte przestrzenie dla mieszkańców najbliższej okolicy.

W związku z tradycją miejsca, Centrum Kreatywności Nowa Praga ma rozwijać potencjał praskiej kultury i sztuki, a także stworzyć bogatą ofertę dla okolicznych mieszkańców. Znajdą się tam m.in. pracownie dla rzemieślników, artystów i przedsiębiorców, a także otwarte przestrzenie dla mieszkańców najbliższej okolicy.
Zespół kamienic (składający się z budynku frontowego i trzech oficyn) przy ul. Inżynierskiej 3, wraz z oficyną przy ul. Targowej 80A, należy do kompleksu budynków dawnych Domów Składowych Towarzystwa Akcyjnego Przechowywania Mebli A. Wróblewski i S-ka. Zbudowany ok. 1910 r. stanowi przykład architektury użytkowej z początku XX w.

UM/KC

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne