sobota, 6 czerwca, 2026
WiadomościInwestycjeKordegarda przy Targowej 70 odzyska blask. Rusza kolejny etap remontu zabytkowego gmachu

Kordegarda przy Targowej 70 odzyska blask. Rusza kolejny etap remontu zabytkowego gmachu

Udostępnij

Reklama

Zabytkowa kordegarda oraz reprezentacyjne ogrodzenie kamienicy przy ul. Targowej 70 przejdą kompleksową renowację. Dzięki miejskiej dotacji w wysokości ponad 500 tys. zł, ten charakterystyczny element praskiej architektury odzyska swój historyczny wygląd jeszcze w tym roku.

Praska perła architektury międzywojennej

Kamienica położona przy ul. Targowej 70, w samym sercu Pragi-Północ, to jeden z najbardziej monumentalnych budynków w tej części Warszawy. Wzniesiony w latach 1920–1923 dla pracowników ówczesnego Ministerstwa Kolei Żelaznych, gmach od początku wyróżniał się neobarokowym stylem na tle skromniejszej zabudowy sąsiednich ulic.

Projekt zakładał stworzenie założenia przypominającego pałac, z charakterystycznym dziedzińcem frontowym. Centralnym punktem od strony ulicy jest kordegarda – niewielki budynek administracyjno-usługowy, który dawniej mieścił m.in. przedszkole i mieszkanie dozorcy, a mieszkańcom Pragi przez lata kojarzył się z działającą tam apteką.

Co zmieni się przy ul. Targowej?

Tegoroczne prace są kontynuacją wieloletniego procesu przywracania świetności tej nieruchomości. Finansowanie z budżetu m.st. Warszawy pozwoli na realizację kluczowych zadań konserwatorskich.

Zakres planowanych prac obejmuje:

  • Renowację elewacji kordegardy: odtworzenie tynków oraz detali architektonicznych.
  • Przywrócenie kolorystyki: budynek zyska barwy zgodne z oryginałem z lat 20. XX wieku.
  • Naprawę ogrodzenia: renowację przejdą ozdobne, metalowe bramy oraz przęsła znajdujące się po bokach kordegardy.
  • Uporządkowanie estetyki: planowana jest korekta i uporządkowanie szyldów reklamowych.

Kolejny etap wielkiego odświeżania

Warto przypomnieć, że remont przy Targowej 70 trwa etapami od kilku lat. Do tej pory, przy wsparciu miejskich funduszy, udało się odnowić elewacje od strony pierwszego dziedzińca, fasady frontowe oraz ścianę od strony Dworca Warszawa-Wileńska.

Mimo pierwotnych planów budowy ogrodu na tyłach gmachu, które w okresie międzywojennym ustąpiły miejsca nowym skrzydłom mieszkalnym, budynek zachował swoją unikalną formę i jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów architektury tamtego okresu na prawej stronie Wisły.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji
Reklama

Wiadomości

Reklama

Podobne wiadomości