poniedziałek, 15 lipca, 2024

Kulturalny grudzień w Domu Kultury Praga. Koncerty, spacery i wspólne gotowanie

Udostępnij

Przed nami kulturalny grudzień w Domu Kultury Praga. Sprawdźcie, co w najbliższych dniach wydarzy się w pałacyku Konopackiego i w budynku przy ul. Dąbrowszczaków.

2.12, godz. 13:00

Relaksacyjny spacer po Lesie Bródnowskim

 • zapisy na strefazajec.pl
 • start: Brama do Lasu od ul. Kondratowicza (400 m od stacji Metro Kondratowicza)

Ruch na otwartym powietrzu, spacer wśród drzew, uruchomienie zmysłów, wyciszenie i odstawienie codzienności na chwilę na bok, to prosty i dostępny dla każdego sposób na zadbanie o siebie. Ubierz się wygodnie i zadbaj o swój poziom komfortu ciepła. Będziemy spacerować po lesie w wolnym tempie. Zrobimy kilka otwierających klatkę piersiową ćwiczeń. Będziemy patrzeć i nasłuchiwać. Nie będziemy liczyć kroków, ani kilometrów. Nie będziemy robić zdjęć. Może to będzie zupełnie inny spacer po lesie? Spacer poprowadzi Iza Kaszyńska – kuratorka sztuki, animatorka kultury, nauczycielka jogi, przewodniczka po Mazowieckim Parku Krajobrazowym.

na zdjęciu las brodnowski
Relaksacyjny spacer po Lesie Bródnowskim. Fot. DK Praga.

2.12, godz. 17.00

„Tu zabawa. Archiwum społeczne praskich lokali rozrywkowych”

 • finał projektu
 • wstęp wolny

Zapraszamy wszystkich prażan i nie tylko na finał projektu „Tu zabawa. Archiwum społeczne praskich lokali rozrywkowych”. Podsumujemy tropy kawiarniano-zabawowe, ale też spróbujemy uzupełnić brakujące i/lub intrygujące fakty oraz plotki. Sprawdzimy, co towarzysz Cyrankiewicz, bywając w knajpie u Wicusia Marynarza, lubił zjeść? Co podawał Józio (Walenty) Kędziorek spragnionym i głodnym gościom „Zakąski” na Targowej? Gdzie klient domagał się grania melodii z filmu „W samo południe”? A gdzie bawiło się całe FSO? Posłuchamy piosenek, które nierozerwalnie kojarzą się z praskimi miejscami zabawy. Będzie o Różycu, Lunaparku… Nie zabraknie miejsc współczesnych, bo jakże to, robić archiwum bez „Chmur” i innych nieszablonowych miejsc? Dla podniesienia morale zgromadzonych będą pyzy i sławne WZtek z „Oazy”.

6 i 20.12, godz. 18:00

Pichcimy na Święta

 • warsztaty kulinarne
 • wstęp wolny

W ramach naszych regularnych kulinarnych spotkań tym razem skupimy się na świątecznych przysmakach. Wierzymy, że dzięki takim działaniom podtrzymujemy tradycje domowe i wzmacniamy więzi międzypokoleniowe. A nie ma to, jak spotykać się i razem gotować/piec w przedświątecznej atmosferze!

na zdjęciu pierniki
Warsztaty kulinarne w DK Praga. Fot. DK Praga

7.12, godz. 17:00

Dzieciakowy Klub Filmowy

 • „Gwiazdka Klary Muu”
 • wstęp wolny

Klara Muu wprost nie może doczekać się świątecznego wyjazdu do taty. Kiedy przybywa na farmę, okazuje się, że kompletnie nic nie jest jeszcze gotowe. Przed domem brakuje choinki, a bombki i lampki kurzą się w kartonach. Do tego pech sprawia, że tata Klary zostaje pilnie wezwany do odśnieżania domu sąsiadki, a odcięta droga uniemożliwia mu powrót. Co pocznie Klara? Do Świąt zostało już tak niewiele czasu! Może z pomocą zuchwałego bożonarodzeniowego skrzata uda się stworzyć na Krowim Wzgórzu świąteczną atmosferę?

7 i 14.12 godz. 18:00

Sąsiedzkie planszówki

 • wstęp wolny

Jeśli masz na półce grę planszową, którą z jakiegoś powodu odłożyłeś, brakowało Ci chętnych do gry lub instrukcja była zbyt zawiła, skontaktuj się z nami, spróbujemy ją rozegrać. A może masz ochotę zagrać w coś, co my zaproponujemy? Celem ustalenia tytułów, które mogłyby zagościć danego dnia na stole, wskazany jest wcześniejszy kontakt mailowy: planszowe@gazeta.pl.

09.12, godz.12:00

Dziecięca Scena Muzyczna

 • zespół KUKU
 • bilety po 10 i 20 zł na biletyna.pl

Nazywamy się KUKU. Jesteśmy grupą profesjonalnych muzyków wykonujących autorskie piosenki dla wszystkich! Choć nasze utwory dedykowane są głównie najmłodszej publiczności, na naszych familijnych koncertach doskonale bawią się i mali i duzi. Śpiewamy o sprawach wielkiej wagi: porach roku, wiewiórkach, lodach na patyku, zbuntowanych wróżkach i żabach w żółtych kapeluszach. Nasze wystąpienia to bliskie spotkania z publiką – wspólne śpiewy, okazja do szalonego tańcowania, podskoków i wyśmienitej zabawy.

9.12, godz. 17:00

Afera Praska

 • wstęp wolny

Finałowa impreza projektu „Na stalunek robione”, którego celem jest twórczy ferment artystów kilku pokoleń wokół fenomenu gwary warszawskiej. Wśród atrakcji wieczoru m.in. prawobrzeżny komiks z odczytywaniem „dymków” na żywo przez międzypokoleniową ekipę entuzjastów stołecznego dialektu oraz pokaz będących owocem projektu animacji. Na żywo rysować będzie nestor polskiej ilustracji, Edward Lutczyn. Projekt został dofinansowany ze środków z budżetu Miasta Stołecznego Warszawa.

12.12 godz. 17:30

Turniej brydżowy

 • zapisy w Pałacyku Konopackiego

Projekt współorganizuje Miasto Stołeczne Warszawa (Urząd Dzielnicy Praga-Północ) w ramach inicjatywy lokalnej.

13.12, 18:00

Klub Podróżnika

 • wstęp wolny

Nowo powstający Klub Podróżnika – Na Szlaku Pozytywnej Energii zaprasza wszystkich miłośników podróży na kolejne spotkanie. Celami naszych spotkań będzie: zrzeszanie ludzi, których pasją są podróże; dzielenie się z innymi swoimi podróżniczymi doświadczeniami, relacje z podróży; wykłady, spotkania ze znanymi i mniej znanymi podróżnikami, eksploratorami, miłośnikami różnych form turystyki; wymiana doświadczeń i praktycznych porad związanych z podróżowaniem; organizowanie wspólnych wyjazdów lub spacerów po Warszawie.

14.12, 19:00

Prace uczestników pracowni plastycznych DK Praga

 • wernisaż wystawy

Na wystawie zobaczymy prace uczestników zajęć pod kierunkiem Beaty Mikulik (Malarstwo olejne, malarstwo dla dzieci i młodzieży „Tylko kolory, tylko farby”, Plastyka ze słoneczkiem), Iwony Teodorczuk-Możdżyńskiej (Malarstwo i rysunek „Otwarci na sztukę”), Bożeny Wiśniewskiej (Rysunek, HopART) i Julii Cybis (Rysunek artystyczny i szkic architektoniczny).

16.12, 11:00

Reportażowy Klub Książki

 • wstęp wolny

„Patriarchat rzeczy…” Rebekki Endler

Zapraszamy wszystkich miłośników dobrej literatury i dobrego reportażu do Reportażowego Klubu Książki. Przeczytaj proponowaną na dany miesiąc książkę i przyjdź o niej z nami porozmawiać. Ostatnie w tym roku spotkanie poświęcimy książce tropiącej i punktującej zakamuflowane nierówności społeczne. Autorka dowodzi w niej, że nasz świat jest wciąż skrojony na męską miarę. Przeczytaj, przyjdź, podyskutuj!

16-17.12

Świąteczny weekend w Pałacyku

 • wstęp wolny

Zapraszamy na specjalnie przygotowany, dwudniowy świąteczny program dla małych i dużych. Poczujcie przedsmak Świąt – w Pałacyku!

16.12:

 • 12:00 Dziecięca Scena Teatralna „Kolędowa noc” TeatRyle

To przedstawienie szopkowe, które w humorystycznej konwencji opowiada historię Bożego Narodzenia. Wszystko zaczyna się od stworzenia świata i pierwszych ludzi na ziemi – Adama i Ewy. Nagle w raju pojawia się podstępny wąż, który namawia do zjedzenia zakazanego owocu. Jak historia dalej się potoczy – my dorośli wiemy ale dzieciom warto ją przybliżyć, by Gwiazdka nie kojarzyła się jedynie z choinką i prezentami. Opowieść jest przeplatana kolędami i pastorałkami. Na scenie pojawiają się piękne, utrzymane w stylistyce ludowej, tradycyjne szopkowe lalki. Dla dzieci w wieku 3-10 lat.

 • 13:00 –16:00 Rodzinne warsztaty świąteczne

Zapraszamy do wspólnego przygotowania świątecznych łakoci, stroików, ozdób i drobnych upominków.

 • 18:00 Warsaw Camerataà la Carte – koncert

„Cykl koncertowy Warsaw Camerata a’la Carte! obecny jest w warszawskim życiu kulturalnym od 2011r., łączy wysoki walor artystyczny i element aktywizujący publiczność poprzez zaangażowanie jej w tworzenie programu koncertów.

Jest to unikalny i pierwszy w skali kraju projekt koncertowy, w którym program każdego koncertu wybierają wyłącznie słuchacze. Spośród wielu propozycji repertuarowych, które umieszczamy na liście – swego rodzaju „menu” składającym się z różnych utworów, melomani zaznaczają swoje ulubione pozycje.

17.12:

16:00 – kolędowanie z zespołami i pracownikami DK Praga. Zestawy kolęd przygotują dla Państwa nasze zespoły: Tonika, D-Tonacja, Seniorita i Duże Mazurki oraz… nasi pracownicy. Zachęcamy do wspólnego śpiewania!

18-19.12, godz.18:00

„Unboxing”

 • spektakl dyplomowy Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich
 • wejściówki na biletyna.pl

Pomyśl o ciepłym, miękkim kocu, kubku kawy z owsianym mlekiem, wełnianym, beżowym swetrze i świecy pachnącej słodką wanilią. To nowa obsesja modowa w pigułce: vanilla girl aesthetic. Ten przytulny trend wyparł estetykę clean girl, która dominowała na platformie latem. Musisz być szybki, bo nie zdążysz na kolejny, jeden z 52 trendów modowych w ciągu roku. Jeśli nie chcesz wypaść z gry, otwórz drzwi kurierowi. Słyszysz dzwonek ? To ostatni dzwonek.

20.12, godz.18:00

Białoruskie światełka 2.0

 • koncert początkujących pianistów
 • wstęp wolny

W koncercie będą brać udział pianiści i gitarzyści w wieku od 5 do 17 roku życia.

21.12, godz. 19:00

Kino w Pałacyku

 • pokaz filmu „Nadzieja”
 • wstęp wolny

Co może się stać z miłością, gdy pewnego dnia silna, pełna energii kobieta dowiaduje się, że ma przed sobą trzy miesiące życia? Taka sytuacja zastaje Anję i jej męża Tomasa tuż przed Bożym Narodzeniem. Doświadczoną parę, która przez lata bardziej niż na wzajemnym uczuciu skoncentrowana była na prowadzonych równolegle karierach. Ich małżeństwo trwało głównie ze względu na dzieci. Film norweskiej reżyserki oparty jest na jej własnych przeżyciach. Koncentrując się na parze głównych bohaterów, Sødahl buduje subtelną opowieść o życiowych priorytetach, odpowiedzialności za drugiego człowieka i potrzebie bliskości.

na zdjęciu kadr z filmu Nadzieja
Kino w Pałacyku. Pokaz filmu „Nadzieja”. Źródło: DK Praga

– Zapraszamy na zajęcia stałe (m.in.): Balet, Connected Dance, MasterKids – zajęcia sensoplastyczne, Minecraft po angielsku, Lego Construction, Rysunek, Taniec fitness, Zumba Gold – mówią przedstawiciele praskiego Domu Kultury i dodają, że liczba miejsc na wydarzenia darmowe i z zapisami jest ograniczona.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne