środa, 17 kwietnia, 2024

Kwiaty za darmo. Miasto oddaje roślin

W poniedziałek będziemy mieli ostatnią w tym roku szansę, żeby przygarnąć miejskiego kwiatka. Rośliny, które w ostatnim czasie zdobiły warszawskie donice i kwietniki, muszą ustąpić nowym nasadzeniom. Niecodzienna adopcja odbędzie się w Śródmieściu i na Pradze-Północ.

W najbliższy poniedziałek i wtorek (13 i 14 listopada) Zarząd Zieleni organizuje ostatnią w tym roku akcję „Przygarnij kwiatka”. Miłośnicy stołecznych ukwieceń będą mogli zabrać część z nich do domu.

„Przygarnij kwiatka” to sezonowa akcja adopcji kwiatów z miejskich rabat, które ustępują miejsca nowym nasadzeniom. Ostatnia w tym roku akcja odbędzie się po obu stronach Wisły:

  • w poniedziałek, 13 listopada, w Pawilonie Edukacyjnym Kamień (od godz. 11:00). Do wyboru będą rośliny, które zdobiły warszawskie donice i kwietniki przy ulicach.
  • we wtorek, 14 listopada, przy osi głównej w Ogrodzie Saskim (od godz. 9:00). Do wyboru będą niezimujące w gruncie kwiaty, które zdobią jeszcze rabaty w tym parku.

Co zastąpi dotychczasowe rośliny?

Kwiaty, które zabiorą ze sobą mieszkańcy, zostaną zastąpione nowymi roślinami posadzonymi przez miejskich ogrodników. Na wiosnę klomby w Ogrodzie Saskim zakwitną tulipanami, a na zwieńczeniach zostaną urozmaicone szachownicami perskimi. Całość zostanie dodatkowo otoczona dwoma rzędami niezapominajek.

Obecne ukwiecenia przy ulicach zostaną uzupełnione o kapustę ozdobną. W kilkunastu donicach na terenie całego miasta miejscy ogrodnicy posadzą również cebulki kwiatów, które zakwitną wiosną.

Każdego sezonu przy ulicach i w parkach ZZW wymienia kwiaty na łącznej powierzchni ponad 5700 mkw. Jednak nie tylko one zapewniają kolorystyczną różnorodność w kompozycjach, ale także byliny. Ogrodnicy w ukwieceniach stosują nowoczesny, hybrydowy system, który łączy rośliny wieloletnie z jednorocznymi.

Kwietne zmiany również na pętlach

Własne nasadzenia prowadzi też Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM). Jednostka sadzi właśnie 25 tys. cebulek tulipanów, które wiosną zakwitną na pętlach: Dworzec Wschodni – Lubelska, Witolin i Metro Marymont. W tym roku posadzi też kilkanaście drzew. Bujnie kwitnące wiśnie piłkowane wzbogacą pętle Szczęśliwice i Chomiczówka, a sosny czarne pętlę Augustów. Na pętli Metro Marymont ogrodnicy posadzą robinię akacjową.

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('//wp-content/wf...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51