niedziela, 14 lipca, 2024

Liczba niebieskich kart na Pradze wzrosła niemal o połowę

Udostępnij

Na Pradze-Północ w zeszłym roku założono o 46 proc. więcej niebieskich kart (czyli dokumentów stwierdzających przemoc w rodzinie) niż w 2020 r. Za to jesteśmy jedną z dwóch dzielnic, w których nie ma żadnych stwierdzonych przypadków przemocy seksualnej.

Dane dotyczące niebieskich kart przygotowała wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra w odpowiedzi na interpelację radnej Renaty Niewiteckiej. Pokazują one, że najwięcej niebieskich kart założono w zeszłym roku na Pradze-Południe. Było ich 501. Niemal dwukrotnie mniej (281) niebieskich kart stworzono w Śródmieściu, a trzecią pozycję zajął Mokotów, gdzie policjanci wykryli 255 takich przypadków. Praga-Północ znalazła się tu na 10 miejscu spośród 18 warszawskich dzielnic.

W 2021 r. wzrosła przemoc domowa na Pradze-Północ

Niestety jesteśmy na pierwszym miejscu w porównaniu liczby zakładanych kart z rokiem 2020 (o 45,9 proc. – z 85 do 124. Wysoki wzrost odnotowano także we Włochach (o 41,2 proc.) i na Ochocie – (o 29 proc.). Liczba przypadków przemocy najbardziej spadła na Żoliborzu (o 26,3 proc.), na Woli (18,3 proc.) i Bemowie (o 17,7 proc.).

Źródło: Mazowieckie Centrum Badania i Analiz 2022

Ratusz wyodrębnił także zakładane karty pod względem rodzaju przemocy. Przemoc psychiczną i emocjonalną najczęściej stwierdzano na Pradze-Południe – monitorowanych jest tam 486 mieszkań. Na Mokotowie są 484 takie przypadki, a w Śródmieściu – 318. Przemoc psychiczna najrzadziej zdarzała się w Wesołej (12 przypadków), na Żoliborzu (50) i we Włochach (58).

Praga-Południe przoduje również pod względem przemocy fizycznej. Z tego powodu w zeszłym roku monitorowanych było w tej dzielnicy 357 mieszkań. Na drugim miejscu znalazła się Białołęka (233 rodziny), a na trzecim – Wola (210 przypadków). Najmniej monitorowanych mieszkań pod tym względem było w zeszłym roku w Wilanowie (21), we Włochach (39) i w Wesołej.

Tylko w dwóch dzielnicach (na Pradze-Północ i w Wesołej) nie było założonej żadnej karty ze względu na przemoc seksualną. Na Żoliborzu znalazł się jeden taki przypadek, w Wilanowie – dwa, a we Włochach – 3. Po drugiej stronie zestawienia znalazły się: Mokotów (33 mieszkania monitorowane z powodu przemocy seksualnej), Ursynów (24 przypadki) i Wola (18).

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne