poniedziałek, 25 września, 2023

Liczydło

Zasada liczenie opierała się na przesuwaniu koralików, z których każdy oznaczał pewną potęgę dziesięciu. Przedwojenne liczydło było wykorzystywane w praskich biurach i sklepach.

Darczyńca:  Maria Terlecka


Zaułki i kamienice naszej dzielnicy kryją wiele tajemnic. Gdzieniegdzie ocalały jeszcze bruk pamięta stukot koni królewskiego orszaku Władysława IV z 1648 r., czy też ciężką szwedzką konnicę, która kilka lat później, przez trzy dni walczyła i łupiła Pragę. Niektóre kamienie nasiąknięte są jeszcze krwią prażan, tak okrutnie przelaną przez wojska rosyjskie w 1794 r. podczas praskiej rzezi. Mury praskiej katedry są niemymi świadkami zwycięskiego marszu Warszawy na wschód w roku 1920 i bohaterskiego oporu niemiecki najeźdźcom w 1939 r. Dzielnica, która dumnie i licznie stanęła do walki pierwszego sierpnia 1944 r., zasługuje na pamięć i szacunek.

Naszym celem jest ocalić od zapomnienia bogatą historię prawego brzegu polskiej stolicy. Dawna Praga to projekt realizowany przez mieszkańców i dla mieszkańców, a przede wszystkim dla przyszłych pokoleń prażan i warszawiaków.

Stań się częścią projektu

Większość eksponatów, które możemy podziwiać na naszych stronach, została udostępniona przez mieszkańców. Każdy z nich został sfotografowany, opisany i wrócił do właściciela. Niektórzy, za naszym pośrednictwem przekazują też własne pamiątki do Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej.
Jeśli posiadacie ciekawe zdjęcia, dokumenty czy eksponaty, z którymi nie możecie się rozstać, to wystarczy jeśli zrobicie im zdjęcie i wraz z opisem prześlecie na adres redakcji Przeglądu Praskiego.

Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości