sobota, 13 kwietnia, 2024

Mieszkańcy papieżowi

W niedzielę na pl. Hallera odbędzie się spotkanie poetyckie poświęcone pamięci papieża Jana Pawła II. To lokalna inicjatywa, którą od ponad 10. lat organizują mieszkańcy Nowej Pragi.

Spotkania, podczas których mieszkańcy dzielą się swoją poezją i wspomnieniami o papieżu, miały swój początek na jednym z podwórek przy ul. Darwina, w 2005 r. Mieszkanka tej ulicy; Anna Chałasińska, dzięki pomocy administracji osiedla i urzędu dzielnicy, w starej i zaniedbanej piaskownicy zasadziła dąb, który miał stać się symbolem pamięci o wielkim Polaku.

Ze składek mieszkańców i dzięki społecznemu zaangażowaniu miejsce to zostało oczyszczone i ukwiecone. Ustawiono też niewielką tablicę: „Dąb, żywy pomnik w hołdzie dla śp. Jana Pawła II, w 85 rocznicę urodzin. 18 V 2005 – mieszkańcy”.

Po kilku latach dąb został przeniesiony w bardziej reprezentacyjne miejsce – na pl. Hallera. Teren został ogrodzony, zbudowano też specjalne dojście do drzewka.

Mieszkańcy spotykają się w tym miejscu w rocznicę imienin Jana Pawła II – 18 maja oraz 16 października (Dzień Papieski). W rocznicę śmierci, 2 kwietnia przy tablicy zawsze palą się znicze.

Początek spotkania o godz. 16. Organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury.

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości