poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Mieszkańcy Pragi nie chcą strefy płatnego parkowania. Proszą o pomoc wojewodę mazowieckiego

Udostępnij

Do wojewody mazowieckiego wpłyną wniosek, w którym mieszkańcy i radni dzielnicy sprzeciwiają się rozszerzeniu strefy płatnego parkowania na Pradze-Północ. Proszą o wstrzymanie wykonania uchwały Rady Warszawy i przeprowadzenie kontroli procedur, którymi kierowali się drogowcy w czasie konsultacji społecznych.

W piśmie do Konstantego Radziwiłła, wojewody mazowieckiego, które przygotował i wysłał Jacek Wachowicz, wiceprzewodniczący rady dzielnicy, czytamy, że uchwały narusza szereg zasad, w tym m.in. art. 2 Konstytucji RP poprzez złamanie zasady zaufania obywatela do jednostek samorządu terytorialnego, naruszenie zasady proporcjonalności, narażenie części mieszkańców na wykluczenie komunikacyjne a także na zwiększenie ryzyka zagrożenia zdrowia i życia.

Autor wniosku zwraca też uwagę, że uchwała Rady Warszawy tylko pozornie odnosi się do kwestii usystematyzowania parkowania samochodów i poprawy bezpieczeństwa, zaś głównym jej elementem jest pobór opłat zaparkowanie w strefie SPPN i generowanie dodatkowych wpływów do budżetu miasta kosztem mieszkańców Pragi-Północ. To, zdaniem autora, wskazuje na fałszywe przesłanki do uzasadnienia przedmiotowej uchwały.

Mieszkańcy nie chcą strefy płatnego parkowanie

Mieszkańcy osiedla Praga II prowadzą od kilkunastu dni akcję zbierania podpisów pod petycją w której domagają się wykreślenia ich ulic z SPPN. – Nie zgadzamy się na to, aby urzędnicy i tzw. miejscy aktywiści, zabraniali nam korzystać z własnych, prywatnych samochodów, odbierali nam miejsca parkingowe i kazali płacić za nic – przekonują mieszkańcy osiedla, których w sporze z miastem reprezentuje Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy ze stowarzyszenia Kocham Pragę.

Mieszkańcy przygotowali i opublikowali w internecie petycję, w której apelują o natychmiastowe zaprzestanie i zaniechanie dalszego procesu wprowadzania SPPN. W uzasadnieniu petycji czytamy m.in. że urzędnicy Zarządu Dróg Miejskich, w sposób niewłaściwy i niemiarodajny przeprowadzili proces konsultacji społecznych. Petycję w internecie, pod adresem petycjeonline.com/niedlastrefy podpisało już blisko 500 osób. Inicjatorzy akcji zbierają też podpisy w wersji papierowej.

– Kolejna akcja zbierania podpisów odbędzie się w sobotę przy bazarku, przy ul. Namysłowskiej – informuje radny Ciepieńko.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne