poniedziałek, 15 lipca, 2024

Msza w intencji bohaterskiego kapelana pułku z Pragi

Udostępnij

W kościele przy Ratuszowej odbędzie się msza w intencji Stanisława Rozumkiewicza, kapelana 36. Pułku Piechoty, który stacjonował na Pradze. Po mszy będzie można podziwiać wyposażenie polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej.

Msza święta odbędzie się w najbliższą niedzielę 16 lipca o godz. 12.30 w kościele Matki Boskiej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej 5A. Msza zostanie poświęcona pamięci Stanisława Rozumkiewicza, księdza kapelana 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Pułk stacjonował w koszarach przy ul. 11 Listopada. Kapelan uczestniczył w wojnie polsko-ukraińskiej i wojnie polsko-bolszewickiej. Szczególnie wyróżnił się w walkach pod Połockiem i Duniłowiczami, gdzie kierował wynoszeniem rannych, zdobywał dla nich chłopskie podwody, pod ogniem nieprzyjaciela obchodził żołnierskie okopy.

Bohaterski kapelan

Rozumkiewicz został zamordowany 16 lub 17 lipca 1920 r. przez oddział bolszewickiej kawalerii, która zaskoczyła księdza w Lidzie, gdy ten objeżdżał swoją jednostkę szukając żołnierzy potrzebujących posługi kapłańskiej. Rosjanie zdarli z duchownego sutannę, a następnie dwukrotnie go postrzelili i sześciokrotnie ranili szablami. Kilka dni później pułk poniósł ogromne straty. W ciężkich walkach zginęło wtedy 145 żołnierzy.

Kapłan został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy. Został też awansowany na stopień majora.

Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Spis treści

Wiadomości

Wiadomości lokalne