poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Mural Kocham Pragę zostanie przeniesiony

To już pewne. Jeden z najpopularniejszych praskich murali będzie miał nowe miejsce. Dotarliśmy do autora projektu z 2013 r.

Od kilku miesięcy było już wiadomo, że mural, który zdobi szczyt budynku przy ul. Stalowej 25 przestanie istnieć. Na sąsiedniej działce developer zaplanował inwestycję, która mural zasłoni. Jak udało nam się ustalić: Tomasz Biernat, autor projektu z 2013 r. wykonano go ponownie w nowym, bezpiecznym miejscu.

– Zgłosili się do mnie mieszkańcy, z którymi wspólnie zastanawialiśmy się co zrobić, żeby uratować projekt – mówi Katarzyna Sołtys, dyrektor praskiego Domu Kultury, która osobiście zaangażowała się w projekt przeniesienia muralu. Pod uwagę są brane lokalizację m.in. przy ul. Targowej 56, Targowej 71 oraz 11 Listopada 44. Pewne jest, że mural już na wiosnę będzie zdobił którąś z praskich kamienic.

Rozmowa z artystą

Autorem projektu jest Tomasz Biernat, który w 2013 r. wziął udział w konkursie zorganizowanym przez Dom Kultury. Artysta poświęcił nam chwilę na rozmowę.

Skąd pomysł, aby wziąć udział w konkursie, czyżby sentyment do Pragi?

Tak, rzeczywiście mam sentyment do Pragi, miałem okazję tam mieszkać przez jakiś czas, to było około 20 lat temu. Bardzo dobrze wspominam te czasy, tak więc decyzja o wzięciu udziału w konkursie nie była przypadkowa.

Czy towarzyszyły Panu emocje przy pracy nad projektem?

Nie ukrywam, że były emocje podczas pracy – właśnie przez pryzmat Warszawy, dodatkowe czynniki to zamiłowanie do starych rycin w tym temacie, oraz do typografii w tzw. „starym wydaniu”, plus motywacja od rożnych znajomych, którym Praga jest bliska, było jednak jedno „ale” – mój styl jest nieco odmienny, kilka lat pracy z amerykańskimi klientami robi swoje, ale starałem się to zrobić to jak najlepiej potrafiłem w obecnym czasie:), teraz wiem, że warto było spróbować żeby się przekonać.

Wiem również, że są czasami skrajne emocje dotyczące tego projektu, ale bardzo się cieszę że jest szansa na nowe miejsce, w innym przypadku pozostanie tylko wspomnieniem.

Dziękujemy za rozmowę

Fot. www.tomaszbiernat.us

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości