czwartek, 20 czerwca, 2024

Na Pradze zabiło serce internetu dla polskich szkół

Udostępnij

W dawnych carskich koszarach przy ul. 11 Listopada powstało Centrum Przetwarzania Danych. To jedno z najlepiej zabezpieczonych miejsc w Polsce. Centrum będzie odpowiedzialne za szybki i darmowy internet w szkołach.

Centrum Przetwarzania Danych Praga Pn., należące do państwowej spółki NASK, będzie służyło przechowywaniu, przetwarzaniu i wymianie danych cyfrowych. Ma zapewnić bezpieczeństwo informacjom gromadzonym w sieci przez firmy i jednostki administracji publicznej.

Budynek posiada niezależne przyłącza światłowodowe i elektryczne oraz specjalny, zastosowany po raz pierwszy w Polsce, system podtrzymywania zasilania oparty o baterie Li-Ion. Co ciekawe, ciepło wytwarzane przez urządzenia pracujące w Centrum jest wykorzystywane do ogrzewania całego budynku.

Serce internetu dla szkół na Pradze

Najważniejszym zadaniem Centrum będzie utrzymanie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), zapewniającej szkołom dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu. Oznacza to, że na Pradze znajdą się wszystkie połączenia i systemy, które mają wpływ na całą sieć OSE. W tym miejscu będzie też zlokalizowana infrastruktura, która zapewni nie tylko internet dla szkół, ale również kolejne elementy tego projektu takie jak aplikacje, usługi, e-podręczniki.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne