poniedziałek, 9 września, 2024

Najmłodsi mieszkańcy Pragi wrócili do szkół i przedszkoli. Sprawdziliśmy, ilu z nich rozpocznie dziś naukę

Udostępnij

Do praskich szkół i przedszkoli ruszyli dziś najmłodsi mieszkańcy dzielnicy. Rozpoczął się nowy rok szkolny. Sprawdziliśmy, ile dzieci na Pradze-Północ powinno rozpocząć dziś naukę.

W całej Warszawie do szkół i przedszkoli wróciło dziś 280 tys. uczniów i 30 tys. nauczycieli, w tym 9653 uczniów na Pradze-Północ. Z informacji, które otrzymaliśmy z urzędu dzielnicy, według danych z maja 2024 r., wynika, że naukę rozpocznie dziś:

  • w przedszkolach – 1434 uczniów,
  • w szkołach podstawowych – 3217 uczniów,
  • w szkołach ponadpodstawowych – 5002 uczniów.

Jak tłumaczą urzędnicy, to dane szacunkowe, bo zapisy do szkół trwają do pierwszego dzwonka. Dokładne dane poznamy w połowie września, o czym poinformujemy na portalu Przegladpraski.pl

PRZECZYTAJ: Na Pradze rozpoczął się nowy rok szkolny 2022/2023

Rekordowe nakłady na oświatę

W tym roku władze Warszawy przeznaczyły na wydatki bieżące związane z edukację blisko 9 mld zł –  to o 2 mld więcej niż w roku 2023. Prezydent Rafał Trzaskowski podkreśla, że w ostatnich latach lawinowo rosły nakłady samorządu na oświatę zaznaczając, że zostało przyjęte wstępne porozumienie w sprawie zmianie sposobu finansowania edukacji tj. likwidacja subwencji i zastąpienie jej zwiększonymi dochodami własnymi samorządów, aby uniezależnić finanse samorządów od decyzji rządowych.

PRZECZYTAJ: Koniec remontu przedszkola przy ul. Wołomińskiej na Pradze

W ciągu ostatnich kilku lat Warszawa realizuje rekordowy program inwestycji oświatowych.

– Z myślą o warszawskich rodzinach systematycznie inwestujemy w nowe placówki oświatowe. W zaledwie kilka lat wybudowaliśmy 17 szkół i 28 nowych przedszkoli tworząc w ten sposób ponad 15 tys. nowych miejsc do nauki. Obecnie w budowie mamy jeszcze 3 szkoły i 3 przedszkola, a w planach kolejnych kilka – zaznacza prezydent Rafał Trzaskowski.

Programy wsparcia dla uczniów

Stołeczny samorząd podejmuje również działania wspierające wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa uczniów i uczennic, a także dobrostan psychiczny. W warszawskich szkołach dzieci i nastolatki mają zapewnioną opiekę psychologa lub pedagoga.

– Rośnie liczba dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – mamy już ok 15 tys. uczniów z orzeczeniami w naszych placówkach. Dlatego inwestujemy w rozbudowę szkół specjalnych, tworzymy oddziały specjalne i integracyjne w szkołach ogólnodostępnych oraz rozwijamy edukację włączającą – mówi prezydent Trzaskowski.Uczniowie szkoły przy

PRZECZYTAJ: Objazdowej zbudowali symulator tramwaju. Wydrukowali koła i drzwi

Miejska oferta obejmuje również sieć blisko 30 poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz wsparcie specjalistów.

Obcokrajowcy w warszawskich szkołach

Przed początkiem roku szkolnego ważnym tematem jest włączanie do polskiego systemu edukacji uczniów cudzoziemskich. Jak zapewniają władze miasta Warszawa ma w tym działaniu duże doświadczenie. Obecnie w miejskich szkołach uczy się już ponad 27 tys. obcokrajowców ze 120 państw, w tym prawie 13 tys. uczniów z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po wybuchu wojny w ich kraju.

Nie znamy jeszcze skali tegorocznego zainteresowania przystąpieniem do polskiego systemu edukacji kolejnych młodych gości z Ukrainy, okaże się to po rozpoczęciu roku szkolnego.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne