poniedziałek, 27 maja, 2024

Nowy rok szkolny na Pradze-Północ. Ilu uczniów rozpocznie dziś naukę?

Udostępnij

Na Pradze rozpoczął się nowy rok szkolny 2022/2023. Sprawdziliśmy ilu uczniów rozpocznie dziś naukę w szkołach podstawowych, liceach i technikach oraz w przedszkolach. Wiemy też, ile dzieci z Ukrainy będzie kontynuowało naukę w szkołach na Pradze-Północ.

W przedszkolach i szkołach na terenie całej Warszawy naukę rozpocznie dziś ponad 280 tys. uczniów – 6 proc. z nich to dzieci i młodzież z Ukrainy.

– W porównaniu z zeszłym rokiem szkolnym liczba uczniów z Ukrainy w samorządowych szkołach i przedszkolach wzrośnie z 13,4 tys. do 16,8 tys., czyli blisko o 26 proc. – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Największy wzrost jest szacowany w szkołach podstawowych, gdzie przybędzie ok. 3 tys. uczniów, następnie w szkołach ponadpodstawowych – wzrost o ok. 850 uczniów (w tym ponad 400 w technikach i branżowych). Z kolei w samorządowych przedszkolach zauważalny jest spadek liczby dzieci ukraińskich w przedszkolach – ok. 300 maluchów.
We współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej blisko 200 ukraińskich nauczycieli zostało zatrudnionych w szkołach jako pomoc nauczycieli polskich.

Ilu uczniów rozpocznie naukę na Pradze-Północ?

Z informacji, które otrzymaliśmy w urzędzie dzielnicy Praga-Północ, wynika, że w dzielnicy powinno rozpocząć naukę 9853 uczniów, w tym także przedszkolaków. Liczba dzieci z Ukrainy, to blisko 600 osób. Najwięcej z nich trafiło do szkół podstawowych. Jak tłumaczą urzędnicy, to dane szacunkowe, bo zapisy do szkół trwają do pierwszego dzwonka.

W porównaniu z poprzednim rokiem szkolnym liczba uczniów na Pradze wzrosła o ponad 200 osób, za co odpowiadają przed wszystkim uchodźcy zza wschodniej granicy.

na zdjęciu szkoła przy Brechta
Szkoła podstawowa nr 258 przy ul. Brechta na Pradze-Północ. Fot. AG

– Praskie placówki oświatowe czekają z otwartymi drzwiami na przybycie uczniów. Najwięcej dzieci z Ukrainy trafi w mury Szkoły Podstawowej nr 258 przy ul. Brechta – mówi Dariusz Kacprzak, zastępca burmistrza Pragi-Północ odpowiedzialny za oświatę. – Duży remont przeszła Szkoła Podstawowa nr 73 przy ul. Białostockiej – krok po kroku podwyższamy standard tej placówki. Z początkiem roku szkolnego rozpoczną się też remonty placów zabaw w przedszkolach przy ul. Równej i Ratuszowej.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne