wtorek, 21 maja, 2024

Największy leniuch na świecie ma już miesiąc. Mieszka z mamą w warszawskim zoo

Udostępnij

Trudno go wypatrzyć, bo maleństwo cały czas spędza wczepione w futro mamy. Niedawno skończył pierwszy miesiąc życia i jest najmłodszym mieszkańcem warszawskie zoo.

Pod koniec ubiegłego roku pracownicy zoo przy ul. Ratuszowej na Pradze-Północ przywitali na świecie leniuchowca dwupalczastego. Maluch urodził się 22 grudnia i jest czwartym dzieckiem pary mieszkającej w stołecznej Ptaszarni, Amy i Paavo, i piątym leniuchowcem urodzonym w ogrodzie zoologicznym. Jego płeć jeszcze nie jest znana.

– Teraz maleństwo spędza czas na maminym brzuchu, wczepione w futro. Można go wypatrzeć w wolierze w Ptaszarni Warszawskiego ZOO. W okresie karmienia, przez cztery do sześciu tygodni, maluch będzie kurczowo trzymał się matki. Potem przez kolejne pięć do ośmiu miesięcy, nadal będzie noszony na brzuchu, ale powoli zacznie próbować innego pokarmu niż mleko matki. Samodzielność osiągnie po roku – tłumaczą przedstawiciele zoo.

Całe życie na drzewie

Leniwce i leniuchowce to jedne z najbardziej oryginalnych zwierząt na świecie i na pewno jedne z najwolniejszych, stąd ludzkie skojarzenie – leniwych. Leniuchowiec spędza życie wśród drzew – prawie cały czas wisi na gałęziach „do góry nogami”, nawet przemieszcza się w tej pozycji.

Na ziemię schodzą zazwyczaj tylko raz w tygodniu aby… skorzystać z toalety. Zmuszony do zejścia na ziemię leniwiec porusza się bardzo nieporadnie – pełza podpierając się pazurami i potyka się o najmniejszą przeszkodę. Leniuchowce najbardziej aktywne są tuż po zmroku, bo w ciągu dnia mają w zwyczaju… odpoczywać.

To bardzo skryte zwierzęta, więc ich zaloty niezwykle trudno jest zauważyć, mimo że mogą trwać nawet… 40 godz. Ciąża trwa u nich 263 dni, samica rodzi młode w pozycji w jakiej normalnie przebywa na drzewie, czyli podwieszona na gałęzi do góry nogami. Na świat przychodzi jedno młode, które przyczepia się do włosów na piersi i brzuchu swojej mamy.

Podczas zimowych ferii stołeczny ogród jest otwarty codziennie od godz. 9 do 16 (ostatnie wejście o godz. 15). Kasy zawsze zamykane są godzinę przed zamknięciem zoo. Kasa od ul. Jagiellońskiej zimą pozostaje nieczynna.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne