środa, 17 lipca, 2024

Największy znak Polski Walczącej zostanie zaprezentowany na Pradze. Legendarna kotwica jest już gotowa

Udostępnij

Tradycyjnie, 1 sierpnia o godz. 17 mieszkańcy Pragi-Północ spotkają się na pl. Wileńskim, aby minutą ciszy oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Od trzech lat na fasadzie Galerii Wileńska kibice warszawskiej Legii wywieszają ogromną biało-czerwoną flagę. W tym roku na fladze pojawi się znak Polski Walczącej. Największy na świecie.

Na początku roku z inicjatywy Kamila Ciepieńko, radnego dzielnicy Praga-Północ, zorganizowano społeczną zbiórkę na renowację biało-czerwonej flagi, która na stałe wpisała się w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Pradze-Północ. Flaga o wymiarach 15 na 18 metrów powstała w 2018 r. Została uszyta z 270 m2 materiału dzięki wsparciu Galerii Wileńskiej oraz mieszkańców dzielnicy. W tym roku, by nadać jej szczególny wyraz, organizatorzy postanowili naszyć na niej znak Polski Walczącej. To z pewnością największy naszyty symbol w kształcie kotwicy w Polsce, a najprawdopodobniej nawet na świecie.

– To nasz hołd dla bohaterów Powstania Warszawskiego, dla wszystkich, tych którzy 1 sierpnia walczyli na lewym i prawym brzegu Wisły – mówi Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy Praga-Północ. – Na Pradze, do walki z niemieckim okupantem stanęło ponad 6 tys. powstańców, i choć mieli zaledwie 300 karabinów i 600 granatów, bohatersko stawili czoło najeźdźcom – tłumaczy.

Naszycia symbolu podjęła się firma Flag Fanatics, która trzy lata wcześniej uszyła flagę. Renowacja kosztowała 4,5 tys. zł i nie byłaby możliwa bez wparcia mieszkańców Pragi, którzy przyłączyli się do zbiórki internetowej, Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Galerii Wileńskiej.

– Do dziś niektóre kamienice na Pradze-Północ noszą ślady po kulach, powstałe podczas Powstania Warszawskiego. Podtrzymywanie pamięci o tym wydarzeniu jest bardzo ważne, także dla naszej dzielnicy. Dlatego też Galeria Wileńska postanowiła zaangażować się w oddolną zbiórkę na renowację flagi i dopełnić kwotę, której brakowało po inicjatywie społecznej – mówi Marta Chojnacka, dyrektor Galerii Wileńskiej. – Mam nadzieję, że wspólnie oddamy cześć poległym bohaterom 1 sierpnia podczas odsłonięcia flagi przy Galerii Wileńskiej – dodaje.

1 sierpnia br. o godz. 17.00 tzw. Godzinie „W”. Warszawa ponownie zatrzyma się na symboliczną minutę, by uczcić pamięć Powstańców. Wtedy też z fasady Galerii Wileńskiej zostanie opuszczona flaga z naszytym symbolem Polski Walczącej.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne