poniedziałek, 15 lipca, 2024

Nie chcą komunistów na Pradze

Udostępnij

Jest zgoda na zmianę nazwy ulicy Dąbrowszczaków na Nowej Pradze. To jedna z 30 ulic w Warszawie, których patroni mają kontrowersyjną przeszłość. Zmianę nazwy pozytywnie zaopiniował Zespół Nazewnictwa Miejskiego w Radzie Warszawy.

Pierwsza grupa ulic, które dostały od ekspertów zielone światło na zmianę nazwy, to: Balcerzaka, Bartosika, Bruna, Ciszewskiego, Duracza, Kędzierskiego, Kowalczyka, Sobczaka, Szadkowskiego i Dąbrowszczaków.

„Dąbrowszczacy” to potoczna nazwa międzynarodowej brygady im. Jarosława Dąbrowskiego, walczącej w hiszpańskiej wojnie domowej przeciwko gen. Franco w latach 1936-39. Brygada była kontrolowana przez radzieckie służby bezpieczeństwa NKWD i Komintern, międzynarodową organizacje komunistyczną.
Kolejne zebranie Komisji Nazewnictwa odbędzie się 8 lipca, dzień przed sesją Rady Warszawy, która podejmuje ostateczną decyzję w tej sprawie.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne