poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Nie wyrzucaj jedzenia, podziel się z potrzebującymi. Jadłodzielnie na Pradze

W Warszawie ruszyła kampania, której celem jest przekonanie mieszkańców do tego, żeby nie wyrzucali jedzenia. W stolicy działa już ponad 40 jadłodzielni, w których można zostawić żywność. Jedna z nich znajduje się na Pradze-Północ. Sprawdziliśmy też, gdzie znajdują się jadłodzielnie na Targówku, Białołęce i Pradze-Południe.

Podczas tegorocznych zbiórek żywności zebrano blisko 30 ton produktów. To przede wszystkim warzywa i owoce. Najwięcej, bo blisko 8 ton, zebrano w Halach Mirowskich. Zbiórka trwała od kwietnia do początku grudnia 2022 roku.

– W święta dzielimy się z tym, co mamy. Właśnie na idei dzielenia i wzajemnego wsparcia opiera się nasza akcja. Zwłaszcza w obecnym okresie dziękujemy kupcom za ich pomoc i całoroczny udział w zbiórce owoców i warzyw nienadających się do sprzedaży, choć wciąż w pełni przydatnych do spożycia. Chcemy pokazywać, jak wiele żywności można uratować dzięki właściwemu gospodarowaniu, które wcale nie jest trudne. Mam nadzieję, że w ten sposób zachęcimy do oszczędzania również w domach, gdzie marnuje się najwięcej. A jeśli mimo wszystko przeszacujemy zakupy, ugotujemy za dużo – nie marnujmy jedzenia. Zostawmy je w jadłodzielniach. Drobnym gestem możemy okazać ogromną pomoc osobom w trudnej sytuacji – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym ratuszu.

Gdzie można zostawić jedzenie?

W Warszawie działa ponad 40 jadłodzielni, w których można zostawić żywność, której kończy się termin przydatności lub mamy jej zwyczajnie za dużo. Jadłodzielnie to miejsca, które powstały z inicjatywy społecznej. Założeniem jest, że dbają o te miejsca ich użytkownicy. Zarówno osoby przynoszące jedzenie, jak i te które z niego korzystają. Na Pradze-Północ obecnie działa tylko jedno takie miejsce, podobnie jak na Białołęce. Na Pradze-Południe działa pięć punktów, a na Targówku trzy.

Jadłodzielnia na Pradze-Północ

  • Znajduje się na bazarze Różyckiego, przy lokalu Bar Bazaar, wejście od ul. Ząbkowskiej 12. W praskiej jadłodzielni jest lodówka. Miejsce jest czynne w poniedziałki, w godz. 8.00-17:00; wtorek-czwartek, w godz. 8.00-23:00; piątek-sobota, godz.8.00-3:00; w  niedziele w godz. 8.00-21:00.

Jadłodzielnia na Białołęce znajduje się na Ryneczku Poraje, przy ul. Porajów 1. Jest tam lodówka i regał. Jadłodzielnia jest czynna całodobowo.

Jadłodzielnie na Pradze-Południe

  • Stół Powszechny – przed kawiarnią przy ul. J. Zamoyskiego 20, szafka, czynna całodobowo.
  • ul. Zakopiańska 21 – szafka w ogrodzeniu, czynna całodobowo.
  • Miejsce Akcji PACA 40, ul. M. Paca 40, lodówka i szafka, czynna: poniedziałek-środa, w godz. 14:00-20:00; czwartek-sobota, w godz. 10:00-16:00.
  • Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Wiatraczna 11. W jadłodzielni jest szafka, tylko produkty zapakowane fabrycznie. Czynna poniedziałek-piątek w godz. 8:00-16:00.
  • Dzielnica Saska Kępa, ul. Berezyńska 27, lodówka i regał, wtorek-piątek: 17:00-20:00, sobota: 12:00 – 16:00.

Jadłodzielnie na Targówku

  • Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Wincentego 85, szafka, czynna poniedziałek-piątek, w godz. 10:00-19:00; w drugą i czwartą sobotę miesiąca: 10:00-15:00.
  • Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Węgrowska 2, szafka, czynna całodobowo.
  • Łabiszyńska 20A, obok wejścia do OSiR Targówek, lodówka i regał, czynna całodobowo.
Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości