Lokalni aktywiści umieścili na swoim profilu społecznościowym zdjęcie Pragi wykonane przez niemieckich lotników w czasie okupacji Warszawy. Podpisali je przymiotnikiem „wspaniałe”, co wzbudziło oburzenie internautów. To nie pierwszy raz gdy aktywiści ironizują z historii warszawskiej Pragi.
Zdjęcie opublikowane na profilu społecznościowym aktywistów ze stowarzyszenia „Dla Pragi” zostało wykonane na przełomie maja i czerwca 1944 r. Przedstawia plac Wileński i skrzyżowanie ulic Targowej z Zygmuntowską (dziś al. Solidarności). Załoga niemieckiego samolotu należącego do zwiadu lotniczego dokumentowała wówczas obraz ulic i budynków Warszawy. To były ostatnie zdjęcia stolicy przed zburzeniem. Aktywiści podpisali je: „Dzięki wspaniałemu niemieckiemu zdjęciu lotniczemu wykonanemu tuż przed wybuchem powstania warszawskiego (…)”. Po fali negatywnych komentarzy dodali: „pod względem jakości wykonania”.
W komentarzach pod postem czytamy m.in. „Nie ulega wątpliwości, iż zdjęcie jest wspaniałej jakości, tak samo wspaniałej jak bomby zrzucane na Warszawę podczas Powstania… (…), „Wspaniałe zdjęcie!?, w tramwajach i na chodnikach sami Niemcy, Polacy żydowskiego pochodzenia już wymordowani, nie ma dzieci grających w piłkę, one znają tylko strach, łzy, głód i śmierć, na każdym kroku widmo śmierci lub wywózki do obozu. Tam nie ma zieleni, tam jest krew Warszawiaków (…).
Aktywiści: dzięki za zasięgi
Aktywiści posłużyli się niemieckim zdjęciem, aby m.in. pokazać duże obszary zieleni wzdłuż ulic przedwojennej Pragi. Jednym z głównych celów stowarzyszenia „Dla Pragi” jest zazielenianie dzielnicy. To może tłumaczyć niefortunny zwrot „wspaniałe niemieckie zdjęcie”. Niestety, autorzy opisu nie zareagowali na komentarze mieszkańców. Jeden z aktywistów stowarzyszenia, Krzysztof Daukszewicz, w odpowiedzi na negatywne komentarze napisał: „Patrioci wyklęci w natarciu xD Rzucili się z lancami na czołgi podbijać zaangażowanie i zasięg. Dzięki ;)”. Jeśli faktycznie chodziło o zasięgi postu, to jest za co dziękować: post udostępniono 20 razy, zamieszczono też ponad 130 komentarzy.
To nie pierwsza grafika, w której aktywiści „Dla Pragi” kpią z historii dzielnicy. Kilka dni temu, z okazji świąt Wielkanocnych, opublikowali na Facebooku grafikę, która przedstawia „jajko” na postumencie ustawionym na pl. Wileńskim. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt, że obecnie znajduje się tutaj napis: „Ofiarom Rzezi Pragi”.
Źródło zdjęcia: „Warszawa ostatnie spojrzenie”, scenariusz i realizacja Aleksander Nowacki, produkcja Studio Nowacki.