czwartek, 18 kwietnia, 2024

Niespełna miesiąc został na złożenie projektów w budżecie partycypacyjnym

Nowy rok, to nowe postanowienia. To także okazja, żeby wziąć udział w czwartej już edycji budżetu partycypacyjnego. Swoje projekty możemy zgłaszać do 23 stycznia. Postanowiliśmy przypomnieć zasady budżetu i jak można w tym procesie uczestniczyć.

Budżet partycypacyjny to fragment miejskiego budżetu oddany do dyspozycji mieszkańców. Możemy zatem sami zadecydować, na co chcemy przeznaczyć te pieniądze, określić, co jest najbardziej potrzebne w naszym otoczeniu, co warto zrobić dla sąsiadów i najbliższej okolicy.

Zarząd Dzielnicy Praga-Północ do dyspozycji mieszkańców przeznaczył kwotę aż 3 mln zł, która została równo podzielona na trzy części: dla Nowej Pragi i Pelcowizny, Starej Pragi i Szmulowizny oraz na projekty ogólnodzielnicowe.

Każdy z nas, mieszkańców, może sam zdecydować, na co te pieniądze przeznaczyć. Zaangażować się można na kilku etapach albo przedstawić swój pomysł lub później głosować na zgłoszone projekty.

Obecnie trwa etap składania wniosków. Każdy, kto ma pomysł na swoją okolicę, jak ją udoskonalić, jak wesprzeć swoich sąsiadów, np. działaniami kulturalnymi, sportowymi, może taki wniosek złożyć.

Projekt można składać przez internet na stronie: www.twójbudzet.um.warszawa.pl lub tradycyjnie papierowo, korzystając z przygotowanego formularza, który można złożyć w Urzędzie Dzielnicy Praga-Północ przy ul. Kłopotowskiego 15. Niezbędna jest też lista poparcia 30 osób.

W ramach budżetu partycypacyjnego mogą być zgłaszane projekty, które są możliwe do zrealizowania w trakcie roku budżetowego 2018, spełniają kryterium ogólnodostępności i są zlokalizowane na terenach należących do miasta.

Zgłaszane projekty mogą być z różnych dziedzin, ale muszą dotyczyć tylko tych zadań, którymi na co dzień zajmuje się urząd dzielnicy lub jednostki miejskie. Mogą to być zadania z zakresu sportu, rekreacji, kultury, ochrony środowiska, zieleni miejskiej. Mogą to być też różne wydarzenia, takie jak kino plenerowe, potańcówki.

Napisanie projektu nie jest skomplikowane, a dodatkowo pomocą służą pracownicy urzędu, którzy podpowiedzą, jak oszacować koszty i doprecyzować szczegóły.

Swoje pomysły można zgłaszać już teraz, do 23 stycznia 2017 r. 14 stycznia w sali konferencyjnej urzędu odbędzie się Praski Maraton Pisania Projektów, na którym spotkać się będzie można z urzędnikami i innymi projektodawcami, wymienić poglądy, wyjaśnić wątpliwości i poznać inne osoby zaangażowane w ideę budżetu partycypacyjnego. Dodatkowo w poniedziałki w godz. 14–18 odbywają się dyżury konsultacyjne, na których można uzyskać wsparcie w pisaniu projektu.

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości