czwartek, 18 lipca, 2024

Ogromne drzewo w parku Praskim idzie pod topór. Zagraża życiu mieszkańców

Udostępnij

Jedno z najstarszych drzew w parku Praskim zostanie wycięte. Eksperci uznali, że zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców. Obwód pnia drzewa ma ponad pół metra!

Topola kanadyjska, która niebawem pójdzie pod topór, to martwy ostaniec, czyli sam pień bez kory i korony. Przez lata stanowił jedną z atrakcji naturalnych parku, dziś jest zagrożeniem dla ludzi. Decyzję o wycince podjął Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków. W dokumencie czytamy m.in. że u podstawy drzewa wyraźnie widać pęknięcia, a grunt jest rozluźniony, co wskazuje na to, że drzewo się przechyla. To, zdaniem konserwatora, wystarczający argument, aby drzewo ściąć. Konserwator dopuszcza jednak możliwość pozostawienia części pnia jako siedliska dla ptaków i małych zwierząt.

Z parku znikną też m.in. szakłak pospolity (roślina zamiera) i klon pospolity (zły stan i zagrożenie bezpieczeństwa). W miejscu wyciętych drzew mają pojawić się nowe nasadzenia, których obwód pnia nie może być mniejszy niż 16 cm.

pien drzewa
Uszkodzony pień topoli kanadyjskiej w parku Praskim. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne