poniedziałek, 27 maja, 2024

Ostatni z plutonu 1662, który w czasie Powstania Warszawskiego walczył na Pradze [VIDEO]

Udostępnij

Wzruszający i pełen emocji obraz tego, co 77 lat temu działu się na Pradze, podczas Powstania Warszawskiego. Pierwsza i jedyna taka rozmowa z mjr Henrykiem Kokoszą – Żołnierzem Armii Krajowej, Powstańcem Warszawskim o pseudonimie AS, który brał udział w ataku na budynek tzw. małej PASTY przy ul. Brzeskiej na Pradze-Północ.

– Obraz tych wszystkich szubienic, tych miejsc, w których rozstrzeliwali. To każdy jeden Polak, co tam szedł, nie dziwcie się, szedł się zemścić za te krzywdy, za te mordowanie, za te gwałty, za te dzieci pomordowane i porwane z domów… za to człowiek się mścił. Teraz mi lżej żyć i przetrwać do tych lat, co żyję – opowiada mjr Henryk Kokosza, ostatni żyjący uczestnik ataku na filię PAST-y przy ul. Brzeskiej na Pradze-Północ.

Mjr Henryk Kokosza, ur. 3 stycznia 1920 r. Żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski, pseudonim AS. Formacja: Obwód VI Praga, pluton 1662. Dzielnica: Praga – rozmawia Kamil Ciepieńko.

Pomysł i scenariusz: Kamil Ciepieńko. Zdjęcia: Agata Ambroży i Tomasz Salwa. Montaż: Agata Ambroży. Produkcja: Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne